Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hipolit Cegielski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hipolit Cegielski urodził się 6 stycznia 1813 roku niedaleko Gniezna, w Ławkach. Jego ojciec dzierżawił majątek ziemski. Niestety młody Hipolit niedługo cieszył się szczęściem rodzinnym. Kiedy był małym chłopcem, jego matka Józefa zmarła. Ojciec Michał, w niedługi czas po tym przykrym zdarzeniu, które dotknęło rodzinę Cegielskich, utracił majątek na skutek bankructwa.

Pomimo trudnego dzieciństwa, Cegielski otrzymał gruntowne wykształcenie. Pierwszą szkołą, do której uczęszczał, było Gimnazjum w Trzemiesznie. Tu uczył się od roku 1827 do 1830. Następnie podjął naukę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny, które mieściło się w Poznaniu. Po ukończeniu tej szkoły (w roku 1935) rozpoczął studia w Berlinie na tamtejszym uniwersytecie. Właśnie tam uzyskał tytuł doktora filozofii. Po zakończeniu nauki za granicą, powrócił do kraju, a konkretnie – do Poznania. Podjął pracę jako nauczyciel języka polskiego w jednym z poznańskich gimnazjów.

W roku 1841 Cegielski wstąpił w związek małżeński z Walentyną Motty. Małżeństwo doczekało się potomstwa. Hipolit i Walentyna byli rodzicami Stefana, Karoliny i Zofii. Mimo wielu zajęć – pracy i poświęcania czasu rodzinie – Cegielski znajdował czas, aby poświęcić uwagę sprawom związanym...

Podobne wypracowania