Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paweł Włodkowic - sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeden z najwybitniejszych polskich uczonych epoki średniowiecza, znakomity pisarz religijny oraz polityczny – Paweł Włodkowic herbu Dołęga, urodził się około roku 1370 w miejscowości Brudzeń Duży na Mazowszu.

Podstawy wykształcenia wyższego zdobył na słynnym uniwersytecie w Pradze, gdzie w wieku dwudziestu trzech lat uzyskał stopień magistra artibus. W Czechach zdobył także tytuł bakałarza na wydziale prawniczym po czym wyjechał kontynuować naukę w tym kierunku do włoskiej Padwy. Po powrocie do Polski w roku 1412 skutecznie doktoryzował się w zakresie prawa kanonicznego na odnowionym uniwersytecie krakowskim, gdzie wkrótce potem rozpoczął regularne wykłady. W latach 1414-1415 pełnił tam ponadto obowiązki rektora.

W tym czasie Paweł Włodkowic rozpoczął błyskotliwą karierę na dworze króla Władysława Jagiełły, któremu od roku 1413 służył w charakterze emisariusza. Uczestniczył wówczas m. in. w misji dyplomatycznej do Budy, gdzie odbywał się jeden z wielu w owym czasie sądów arbitrażowych w sporze polsko-krzyżackim oraz w obradach sądu rozjemczego pod przewodnictwem Zygmunta Luksemburskiego we Wrocławiu w roku 1420. Po niekorzystnych dla Polski rozstrzygnięciach kolejnych arbitraży, Paweł Włodkowic stanął na czele poselstwa odwoławczego...

Podobne wypracowania