Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierwsza wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zaczęło się od Sycylii. Jeszcze przed wybuchem I wojny punickiej wyspą targały konflikty. Zachodnią część kontrolowali Kartagińczycy, północ, wraz z twierdzą Mesyną, znajdowała się w rękach italskiego plemienia Mamertynów, którzy przybyli tu jako najemnicy armii greckiej, zaś południem władał tyran Syrakuzy - Hieron II.

Pokonani przez Hierona II w 265 r. p.n.e. Mamertyni zwrócili się o pomoc do Kartaginy. Ta odpowiedziała wysłaniem wojsk do Mesyny, licząc na objęcie wpływem północnej, a później także południowej, Sycylii. Obcy garnizon w mieście nie spodobał się bitnym Mamertynom. Nie po to prosili o pomoc, by zamienić jednego najeźdźcę na innego, obiecującego wprawdzie pomoc, lecz jednocześnie próbującego narzucić im swą zwierzchność.

Tym razem zwrócili się do republiki rzymskiej, prosząc o pomoc w wyrzuceniu wojsk Kartaginy z Mesyny. Rzym nie namyślał się długo – wszak dążył do tego samego: opanowania Sycylii. Kartagiński garnizon został zmuszony do wycofania się z Mesyny. Zawiązano kolejne porozumienie – Kartagina wsparła niedawnego wroga, Hierona II, pomagając mu podczas kolejnego oblężenia Mesyny; oto, czym jest polityka! Rzym odpowiedział wysłaniem w 265 r. p.n.e. na Sycylię wojsk pod wodzą konsula...

Podobne wypracowania