Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hiroszima i Nagasaki - atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Badania nad rozszczepieniem jądra rozpoczęto w okresie międzywojennym. Wybuch wojny spowodował rzecz jasna znaczące przyspieszenie tego procesu. Zwłaszcza uczeni alianccy zdawali sobie sprawę, że wejście w posiadanie tego typu broni pozwoli uzyskać znaczącą przewagę nad przeciwnikiem. Już w roku 1942 Enrico Fermi, fizyk włoskiego pochodzenia pracujący na Uniwersytecie Chicago, zbudował pierwszy na świecie reaktor jądrowy. Przełom, jakim niewątpliwie było to wydarzenie, spowodował, że rząd Stanów Zjednoczonych nie szczędził naukowcom funduszy. W najbliższym czasie powstać miały kolejne instytuty i ośrodki badawcze, a do pracy zaangażowana została jeszcze większa liczba badaczy. Największą rolę odegrać miał wkrótce ściśle tajny ośrodek ulokowany w Los Alamos w stanie Nowy Meksyk. Realizowany tam Projekt Manhattan zaważył o dalszych losach wojny i polityki.

Do roku 1942 można mówić jeszcze o wyścigu po atom, w którym udział brały USA, ZSRR i Niemcy. Uczeni ZSRR jako pierwsi zdali sobie sprawę, że nie są w stanie wygrać tej rywalizacji i skupili się na unowocześnianiu broni konwencjonalnej. Niemcy zapewne mieliby większe szanse, gdyby nie fakt, że najwybitniejsi fizycy, zazwyczaj pochodzenia żydowskiego, zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Natomiast...

Podobne wypracowania