Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliasz - życiorys, proroctwa, cuda

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieje proroka Eliasza znaleźć można w Starym Testamencie - Pierwszej Księdze Królewskiej oraz Drugiej Księdze Królewskiej (1 Kr 17 - 21; 2 Kr 1 - 2,12).

Jego historia zaczyna się od objawienia królowi Achabowi proroctwa suszy, po czym Eliasz udał się do Sarapety, gdzie zamieszkał u pewnej wdowy, a następnie wskrzesił jej syna. Gdy zaczął się trzeci rok suszy Eliasz uświadamia Achabowi, że z jego winy cierpi lud Izraela, ponieważ odwrócił się do Boga za namową swej żony Izebel i zaczął hołdować Baalowi. Aby rozstrzygnąć spór o prawdziwość jednego Boga nad drugim, zarządził całopalenie ofiar z cielców, które miało odbyć się na Górze Karmel.

Baal nie odpowiedział na wezwania swych proroków podczas składanej mu ofiary. Eliasz natomiast przygotował ołtarz, który trzykrotnie oblał wodą i modlił się do Boga. I wtedy dokonał się cud - ogień zesłany przez Boga z nieba pochłonął nie tylko drwa, kamieni i muł, ale i całą wodę. Tak prorok udowodnił, że Pan Izraela jest jedynym i prawdziwym. Po tym zdarzeniu klęska suszy ustąpiła. 

Eliasz w kolejnym proroctwie ostrzega Achaba przed nadciągającą ulewą. Izebel za zgładzenie jej proroków pragnęła śmierci Eliasza. Po namaszczeniu nowych...

Podobne wypracowania