Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Agata (z Katanii) - życiorys, patronat

Święta Agata dziewica, męczennica jest jedną z najbardziej czczonych świętych w chrześcijaństwie. 

Według opisu męczeństwa, tzw. Passio datowanego na VI wiek pochodziła z Katanii położonej na wyspie Sycylii.

Po przyjęciu chrztu uznała, że swe życie poświęci Jezusowi. Ponieważ była ona nieprzeciętnej urody kobietą, uwagę na nią zwrócił prefekt miasta Kwincjan. Był pod tak wielkim jej wrażeniem, że poprosił ją o rękę. Agata jednak odmówiła adoratorowi, co wzbudziło w odrzuconym ogromną chęć zemsty.

W tym czasie trwały prześladowania chrześcijan, które zarządził cesarz Dioklecjan. Namiestnik oddał Agatę do domu publicznego, o czym jest mowa w „Żywotach” Piotra Skargi. Święta Agata została skazana przez namiestnika na straszne, okrutne tortury, w czasie których pozbawiono ją piersi. Zmarła w roku 251, rzucona na rozżarzone węgle.

Święta Agata jest patronką Sycylii oraz miasta Katanii, a także ludwisarzy. Wzywana jest przez kobiety karmiące oraz w czasie chorób piersi. Jej święto w kalendarzu kościelnym obchodzone jest 5 lutego.

W ikonografii Świętą przedstawia się w długiej sukni z kleszczami, którymi była szarpana. Jej atrybuty to chleb, dom w płomieniach, korona w rękach, kość słoniowa jako symbol czystości, niewinności oraz siły moralnej, obcięte piersi na misie, palma męczeńska, pochodnia, płonąca świeca - symbolizująca Jezusa Chrystusa.

Podobne wypracowania do Św. Agata (z Katanii) - życiorys, patronat