Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prorok Jonasz - życiorys, proroctwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie hebrajskiego proroka ukazane jest w starotestamentowej Księdze Jonasza, która wśród ksiąg prorockich jest jedyną, która nie zawiera mów, upomnień i wyroczni. 

Bóg nakazał Jonaszowi udać się do Niniwy, by przestrzec jej mieszkańców przed gniewem Bożym, za nieprawości jakich się dopuszczali. Ale Jonasz chcąc uciec przed Panem, ruszył w drogę morską. Bóg sprowadził na morze gwałtowną burzę, w czasie której Jonasz udał się do wnętrza okrętu i tam zasnął. Żeglarze płynący na statku bali się o swoje życie, więc prorok nakazał im, by wrzucili go w fale, a wtedy ocalą siebie, bo gniew Jahwe skierowany był jedynie przeciwko niemu. Gdy tylko Jonasz opuścił statek, morze uspokoiło się.

Bóg zesłał wieloryba, by ten go połknął. Prorok spędził w brzuchu zwierzęcia trzy dni i trzy noce, przez cały czas wznosząc modlitwy do Pana. Następnie Bóg znów nakazał Jonaszowi udać się do Niniwy, by przestrzec jej mieszkańców. Tym razem bohater spełnił rozkaz i wyruszył we wskazane miejsce. 

Jonasz szedł przez trzy dni przez Niniwę i głosił, że zostanie ona zburzona za 40 dni, jeśli ludność nie zmieni swego zachowania. Na te słowa wystraszeni gniewu Bożego mieszkańcy na rozkaz króla...

Podobne wypracowania