Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Patryk - życiorys, patronat

Święty Patryk urodził się w roku 385 w Brytanii. Jego ojciec był cesarskim urzędnikiem, a następnie diakonem. Mając 16 Patryk lat został porwany do Irlandii. Tam przez sześć lat zajmował się wypasaniem owiec.

Udało mu się zbiec na przypadkowym statku do Francji Północnej. Następnie podjął studium, które miało przygotować go do pracy misyjnej. Jego nauczycielem był Święty German z Auxerre.

Przez jakiś czas przebywał we Włoszech oraz koloniach na wyspach Morza Tyrreńskiego. Już jako biskup podjął pracę w Irlandii, która była ziemią jego młodzieńczej niedoli, będącej wówczas krajem misyjnym.

Dzięki umiarowi i spokojowi zyskał przychylność dla posługi pasterskiej. Podróżował po całej Irlandii. W Armagh założył stolicę biskupią, która stała się później siedzibą irlandzkich prymasów. Zorganizował w Irlandii hierarchię kościelną. Ostatnie lata swego życia spędził w klasztorze. Zmarł 17 marca 461 roku.

Święty Patryk jest uważany za apostoła i patrona Irlandii, a także patrona fryzjerów, górników, kowali, upadłych na duchu oraz opiekunem zwierząt domowych. Jego święto przypada dnia 17 marca.

W ikonografii ukazywany jest w stroju biskupa. Jego atrybutem jest wąż i liść koniczyny. 

Podobne wypracowania do Św. Patryk - życiorys, patronat