Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Wojciech - życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się w roku 956 w zamożnej rodzinie Sławnikowiców w Lubicach znajdujących się na terenie Czech. Nauki pobierał w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa magdeburskiego Adalberta. To właśnie na cześć swego opiekuna Wojciech przyjął, być może podczas bierzmowania, imię Adalbert, pod którym znany jest i czczony w Europie.

Gdy miał 27 lat Wojciech został biskupem Pragi. Po pięciu latach posługi duszpasterskiej, nie widząc efektów swojej ciężkiej pracy, udał się do Rzymu, aby prosić papieża o zwolnienie z obowiązków. Jednak za sprawą starego ascety Nila przyjął habit benedyktynów. Kilka lat później umarł biskup Falkold, który zastępował Wojciecha w rządzeniu diecezją. Wówczas Czesi zażądali powrotu Wojciecha na stolicę biskupią. Ponieważ takie było życzenie papieża, biskup powrócił do Pragi. 

Stosunki w kraju nie uległy poprawie, co spowodowało, że Święty znalazł się pośrodku rywalizujących ze sobą rodów. Gdy sprzeciwił się zamordowaniu kobiety, która na terenie kościoła szukała schronienia, wrogie stronnictwo wypędziło go z kraju. Po tym wydarzeniu spalono całkowicie jego rodzinny gród - Lubice - i zamordowano jego czterech braci i ich rodziny.

Biskup wyruszył do Włoch...

Podobne wypracowania