Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakramenty: chrzest święty - co to jest chrzest święty? Znaczenie, opis

Chrzest święty to jeden z siedmiu sakramentów uznawanych przez Kościół katolicki. Jest to pierwsza łaska, jaką człowiek otrzymuje po narodzinach od Boga.

Chrzest jest najważniejszym sakramentem, ponieważ umożliwia nam przyłączenie się do wspólnoty Kościoła katolickiego. Każdy człowiek skażony jest grzechem pierworodnym, który jest konsekwencją nieposłuszeństwa pierwszych ludzi, Adama i Ewy. Tylko poprzez sakrament chrztu świętego możemy oczyścić się z tego grzechu i być pełnoprawnymi członkami Kościoła.

O sakramencie chrztu świętego dowiadujemy się z Biblii. Ewangelie Nowego Testamentu opisują wydarzenie chrztu Jezusa Chrystusa. Uzyskał on sakrament z rąk Jana, zwanego później Chrzcicielem, w wodach rzeki Jordan (Ewangelia św. Mateusza, 2,13). Natomiast Dzieje Apostolskie zawierają opisy także innych chrztów, wzorowanych na obrzędzie z udziałem Jezusa. Mowa między innymi o opisie chrztu Koryntian czy też Pawła Apostoła. Należy pamiętać, iż sakrament ten ustanowił sam Jezus Chrystus, ponieważ przed odejściem do nieba nakazał swoim apostołom głoszenie nauki oraz udzielenie chrztu zgodnie z zaleceniami. Przeczytać o tym możemy również w Ewangelii św. Mateusza.

Sakramentu chrztu w tradycji chrześcijańskiej udziela kapłan. Najpierw polewa on głowę dziecka (ewentualnie osoby dorosłej) wodą święconą, a następnie wypowiada zdanie: „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Z obrzędem chrztu łączy się również wyznaczenie rodziców chrzestnych. Ich zadaniem ma być pomoc w wychowaniu dziecka na osobę religijną i wspieranie jej w problemach duchowych, i wszelkich innych. Podczas chrztu nowy członek kościoła zazwyczaj ubrany jest na biało (co ma symbolizować czystość i niewinność). Sakrament chrztu świętego powszechnie też kojarzony jest z nadaniem dziecku imienia. Musi być to imię istniejące w tradycji chrześcijańskiej. Warto pamiętać, iż wybór imienia jest ważny, ponieważ jego pierwszy nosiciel ma stanowić nie tylko symbolicznego przewodnika duchowego, ale także patrona.

Należy dodać, iż w kościele katolickim istnieje możliwość, aby sakramentu chrztu udzielił ktoś poza kapłanem. Tak może się zdarzyć, kiedy następuje zagrożenie życia, nie ma czasu na zorganizowanie mszy czy nawet wezwanie kapłana. Wówczas ktokolwiek może udzielić chrztu, aby zapewnić dziecku oczyszczenie z grzechu pierworodnego i wstąpienie do Królestwa Bożego.

Podobne wypracowania do Sakramenty: chrzest święty - co to jest chrzest święty? Znaczenie, opis