Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Benedykt z Nursji - życiorys, działalność

Benedykt urodził się około roku 480 w Nursji jako syn właściciela ziemskiego. Nauki pobierał w Rzymie, ale przerwał naukę, by prowadzić życie pustelnicze w Affile. 

Kilka lat później przeniósł się w góry nieopodal Subdiaco. W pewnym momencie zaczęli się gromadzić wokół niego uczniowie. Wówczas założył w okolicy 12 klasztorów. Następnie przeniósł się w ruiny niewielkiej, opuszczonej fortecy na Monte Cassino i tam założył opactwo. Siostra bliźniaczka Benedykta – św. Scholastyka – założyła niedaleko Monte Cassino benedyktyńską gałąź żeńską. 

Tam właśnie napisał Regułę, która stała się podstawą monastycznego życia na Zachodzie. W dziele Benedykt zaleca roztropność oraz umiar w modlitwie, pracy i wypoczynku. Ukazuje także drogę do doskonałości religijnej poprzez panowanie nad sobą, jak również posłuszeństwo i pokorę. Reguła wywarła wielki wpływ na całe życie klasztorne Europy Zachodniej.

Większą część powszedniego dnia zakonnika w zakonie przeznaczał na czytanie Pisma Świętego. Benedykt wprowadził również do zakonu profesję – zagwarantowaną prawem przynależność do klasztoru, a także stabilność miejsca – zobowiązanie mnichów do pozostania w jednym klasztorze aż do śmierci. 

Sława Świętego ściągała do niego wielu znamienitych postaci – m.in. odwiedził go król Gotów, Totila. Benedykt zmarł 21 marca 547 roku. Wówczas w klasztorze na Monte Cassino żyło 150 mnichów. Według tradycji Święty Benedykt nosi tytuł „patriarchy” monastycyzmu Zachodu. 

W 1964 Paweł VI ogłosił go patronem Europy. Benedykt jest również patronem wielu zakonów, diecezji tarnowskiej, Francji oraz górników, inżynierów, architektów, speleologów, nauczycieli, uczniów i wychowawców. Jest orędownikiem konających. 11 lipca będący dniem Świętego to dzień przeniesienia jego relikwii.

W ikonografii Benedykt ukazywany jest w habicie benedyktyńskim, w kukulli i z krzyżem w dłoni. Atrybuty Świętego to bicz, anioł, hostia, kielich, kielich z wężem, księga, kruk z dziobem w chlebie, rozbity puchar, księga reguły w ręce, kubek, pastorał, pies, infuła u nóg z napisem Ausculta fili – „Synu bądź posłuszny” oraz wiązka rózg. 

Podobne wypracowania do Św. Benedykt z Nursji - życiorys, działalność