Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Benedykt z Nursji - życiorys, działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Benedykt urodził się około roku 480 w Nursji jako syn właściciela ziemskiego. Nauki pobierał w Rzymie, ale przerwał naukę, by prowadzić życie pustelnicze w Affile. 

Kilka lat później przeniósł się w góry nieopodal Subdiaco. W pewnym momencie zaczęli się gromadzić wokół niego uczniowie. Wówczas założył w okolicy 12 klasztorów. Następnie przeniósł się w ruiny niewielkiej, opuszczonej fortecy na Monte Cassino i tam założył opactwo. Siostra bliźniaczka Benedykta – św. Scholastyka – założyła niedaleko Monte Cassino benedyktyńską gałąź żeńską. 

Tam właśnie napisał Regułę, która stała się podstawą monastycznego życia na Zachodzie. W dziele Benedykt zaleca roztropność oraz umiar w modlitwie, pracy i wypoczynku. Ukazuje także drogę do doskonałości religijnej poprzez panowanie nad sobą, jak również posłuszeństwo i pokorę. Reguła wywarła wielki wpływ na całe życie klasztorne Europy Zachodniej.

Większą część powszedniego dnia zakonnika w zakonie przeznaczał na czytanie Pisma Świętego. Benedykt wprowadził również do zakonu profesję – zagwarantowaną prawem przynależność do klasztoru, a także stabilność miejsca – zobowiązanie mnichów do pozostania w jednym...

Podobne wypracowania