Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Archanioł Michał - życiorys

W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów. Został obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem oraz kluczami do bram nieba. Jego imię oznacza „Któż jak Bóg”.

Stoczył walkę z Lucyferem oraz zbuntowany aniołami, którzy w swej pysze stali się szatanami. W apokalipsie ukazany jest jako ten, który prowadzi anielskie zastępy do zwycięskiej walki ze smokiem, czyli szatanem i jego sługami.

Archanioł Michał jest aniołem sądu i sprawiedliwości oraz łaski i zmiłowania. Według Orygenesa jest on odpowiedzialny za zanoszenie do Boga ludzkich modlitw. Jego zadaniem na Sądzie Ostatecznym będzie ważenie dusz. 

Kult św. Michała Archanioła jest w chrześcijaństwie dawny i szczególnie żywy. Sięga on II wieku. W Biblii Archanioł jest ukazany jako protektor Ludu Bożego i dlatego Kościół, jako spadkobierca ludu Izraela, czci go jako swego opiekuna. 

Archanioł Michał jest patronem zakonów michalitek oraz michalitów, a także Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Anglii, Austrii, Hiszpanii, Francji, Węgier, Niemiec, Małopolski, diecezji łomżyńskiej, Amsterdamu, Łańcuta, mierniczych, radiologów, szermierzy, szlifierzy, rytowników, złotników, żołnierzy. Patronuje też dobrej śmierci. Jego świętem jest 29 września.

W ikonografii Archanioł Michał ukazywany jest w tunice i paliuszu, szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Jego skrzydła mają najczęściej kolor biały, a niekiedy prawie biały. Włosy archanioła upięte są opaską albo diademem. Jego atrybuty to globus, lanca, laska, krzyż, miecz, oszczep, puklerz, szatan pod postacią smoka u stóp albo skrępowany, tarcza z napisem: „Qui ut Deus” – „Któż jak Bóg” oraz waga.

Podobne wypracowania do Św. Archanioł Michał - życiorys