Św. Augustyn - życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Augustyn urodził się w roku 354 w Tagasta – miejscowości w Numidii. Jego ojciec Patrycjusz był poganinem, a matka – św. Monika, chrześcijanką. Kształcił się w Tagaście, Madurze, a następnie w Kartaginie.
Choć matka dokładała starań, by dobrze wychować syna, ten w młodości prowadził grzeszne życie. Gdy Augustyn był 17-letnim młodzieńcem, związał się z kobietą, którą urodziła mu syna o imieniu Adeodat. Przez 15 lat żył w konkubinacie.
Jako nauczyciel retoryki, związany z manichejczykami, nauczał w Kartaginie, Mediolanie i Rzymie. Dzięki wysłuchiwanym tam kazaniom św. Ambrożego, zaczął studiować Pismo Święte. W roku 386 doświadczył wstrząsu duchowego, który spowodował, że Augustyn nawrócił się. W Wielkanoc roku następnego przyjął chrzest razem z synem.
Następnie Augustyn zrezygnował z pracy i powrócił do Afryki. Gdy był w trakcie tej podróży umarła jego matka, Święta Monika. Gdy znalazł się na lądzie afrykańskim, sprzedał swój niewielki majątek i założył w Tagaście klasztor. Przebywał w nim do roku 391. Wówczas otrzymał święcenia kapłańskie.
W roku 396 został biskupem Hippony. Był uważany za mądrego i gorliwego duszpasterza. Zdecydowanie opowiedział się przeciw błędom tych nauk, którego go dawniej pociągały: manicheizmu, donatyzmu – który występował przeciw jedności Kościoła – oraz pelagianizmu, uzależniającego łaskę od zasługi.
Pisma Cycerona i dzieł neoplatońskich pobudziły Augustyna do badań filozoficznych. Jego nauka filozoficzna i teologiczna ogarnęła cały Kościół Zachodni. Wywarł on ogromny wpływ na duchowość chrześcijaństwa oraz na życie zakonne. Jego mowy i pisma zaliczane są do najświetniejszych dzieł chrześcijańskich. Najbardziej znane są „Wyznania”.
Święty Augustyn zmarł w 28 sierpnia 430 roku w czasie oblężenia Hippony przez Wandalów. Jest jednym z czterech wielkich Doktorów Kościoła Zachodniego. Jego relikwie znajdują się w kościele S. Piotro in Ciel d’Oro w Pawii.
Dzień i miesiąc jego śmierci jest w kalendarzu liturgicznym datą święta Augustyna. Jest patronem augustianów, magdalenek, kanoników regularnych, Kartaginy, drukarzy, teologów i wydawców. Święty Augustyn powiedział: „Nauczcie się kochać siebie, nie kochając samych siebie” oraz „Prawdziwa wolność polega na czynieniu dobrze z radością”.
W ikonografii ukazywany w stroju biskupa, niekiedy jako zakonnik. Atrybuty Świętego to anioł mówiący mu do ucha, dziecko nad brzegiem morza wlewające wodę do dołka, pastorał, księga, serce w dłoni, uczeń lub grupa uczniów, serce przeszyte dwiema strzałami.
Podobne wypracowania do Św. Augustyn - życiorys
- Postacie biblijne: św. Józef - życiorys, patronat
- Św. Antoni - życiorys, patronat
- Św. Barbara z Nikomedii - życiorys
- Św. Archanioł Michał - życiorys
- Św. Anna - życiorys
- Św. Andrzej Bobola - życiorys, działalność
- Św. Jerzy - życiorys
- Św. Jan Nepomucen-Nepomuk - życiorys
- Postacie biblijne: św. Jan Chrzciciel - życiorys, patronat
- Św. Stanisław ze Szczepanowa - życiorys, patronat
- Św. Franciszek z Asyżu - życiorys, patronat
- Religia: judaizm - doktryna, cechy, główne założenia. Ogólny opis judaizmu
- Religia: buddyzm - geneza, charakterystyka, założenia. Opis głównych zasad buddyzmu
- Religia: hinduizm - geneza, charakterystyka, święta. Opis głównych zasad hinduizmu
- Religia: islam - zasady, cechy, geneza. Opis głównych prawd wiary islamu
- Religia: chrześcijaństwo - geneza, zasady, symbole. Ogólna charakterystyka chrześcijaństwa
- Religia: katolicyzm - charakterystyka, doktryna, założenia. Opis głównych zasad katolicyzmu
- Religia: prawosławie - charakterystyka, doktryna, historia. Opis głównych zasad prawosławia
- Religia: protestantyzm - cechy, święta, doktryna. Opis głównych zasad protestantyzmu
- Buddyzm a chrześcijaństwo - porównanie (różnice i podobieństwa)