Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Augustyn - życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Augustyn urodził się w roku 354 w Tagasta – miejscowości w Numidii. Jego ojciec Patrycjusz był poganinem, a matka – św. Monika, chrześcijanką. Kształcił się w Tagaście, Madurze, a następnie w Kartaginie. 

Choć matka dokładała starań, by dobrze wychować syna, ten w młodości prowadził grzeszne życie. Gdy Augustyn był 17-letnim młodzieńcem, związał się z kobietą, którą urodziła mu syna o imieniu Adeodat. Przez 15 lat żył w konkubinacie.

Jako nauczyciel retoryki, związany z manichejczykami, nauczał w Kartaginie, Mediolanie i Rzymie. Dzięki wysłuchiwanym tam kazaniom św. Ambrożego, zaczął studiować Pismo Święte. W roku 386 doświadczył wstrząsu duchowego, który spowodował, że Augustyn nawrócił się. W Wielkanoc roku następnego przyjął chrzest razem z synem. 

Następnie Augustyn zrezygnował z pracy i powrócił do Afryki. Gdy był w trakcie tej podróży umarła jego matka, Święta Monika. Gdy znalazł się na lądzie afrykańskim, sprzedał swój niewielki majątek i założył w Tagaście klasztor. Przebywał w nim do roku 391. Wówczas otrzymał święcenia kapłańskie. 

W roku 396 został biskupem Hippony. Był uważany za mądrego i gorliwego duszpasterza. Zdecydowanie opowiedział się przeciw błędom...

Podobne wypracowania