Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Augustyn - życiorys

Augustyn urodził się w roku 354 w Tagasta – miejscowości w Numidii. Jego ojciec Patrycjusz był poganinem, a matka – św. Monika, chrześcijanką. Kształcił się w Tagaście, Madurze, a następnie w Kartaginie. 

Choć matka dokładała starań, by dobrze wychować syna, ten w młodości prowadził grzeszne życie. Gdy Augustyn był 17-letnim młodzieńcem, związał się z kobietą, którą urodziła mu syna o imieniu Adeodat. Przez 15 lat żył w konkubinacie.

Jako nauczyciel retoryki, związany z manichejczykami, nauczał w Kartaginie, Mediolanie i Rzymie. Dzięki wysłuchiwanym tam kazaniom św. Ambrożego, zaczął studiować Pismo Święte. W roku 386 doświadczył wstrząsu duchowego, który spowodował, że Augustyn nawrócił się. W Wielkanoc roku następnego przyjął chrzest razem z synem. 

Następnie Augustyn zrezygnował z pracy i powrócił do Afryki. Gdy był w trakcie tej podróży umarła jego matka, Święta Monika. Gdy znalazł się na lądzie afrykańskim, sprzedał swój niewielki majątek i założył w Tagaście klasztor. Przebywał w nim do roku 391. Wówczas otrzymał święcenia kapłańskie. 

W roku 396 został biskupem Hippony. Był uważany za mądrego i gorliwego duszpasterza. Zdecydowanie opowiedział się przeciw błędom tych nauk, którego go dawniej pociągały: manicheizmu, donatyzmu – który występował przeciw jedności Kościoła – oraz pelagianizmu, uzależniającego łaskę od zasługi.  

Pisma Cycerona i dzieł neoplatońskich pobudziły Augustyna do badań filozoficznych. Jego nauka filozoficzna i teologiczna ogarnęła cały Kościół Zachodni. Wywarł on ogromny wpływ na duchowość chrześcijaństwa oraz na życie zakonne. Jego mowy i pisma zaliczane są do najświetniejszych dzieł chrześcijańskich. Najbardziej znane są „Wyznania”. 

Święty Augustyn zmarł w 28 sierpnia 430 roku w czasie oblężenia Hippony przez Wandalów. Jest jednym z czterech wielkich Doktorów Kościoła Zachodniego. Jego relikwie znajdują się w kościele S. Piotro in Ciel d’Oro w Pawii. 

Dzień i miesiąc jego śmierci jest w kalendarzu liturgicznym datą święta Augustyna. Jest patronem augustianów, magdalenek, kanoników regularnych, Kartaginy, drukarzy, teologów i wydawców.  Święty Augustyn powiedział: „Nauczcie się kochać siebie, nie kochając samych siebie” oraz „Prawdziwa wolność polega na czynieniu dobrze z radością”.

W ikonografii ukazywany w stroju biskupa, niekiedy jako zakonnik. Atrybuty Świętego to anioł mówiący mu do ucha, dziecko nad brzegiem morza wlewające wodę do dołka, pastorał, księga, serce w dłoni, uczeń lub grupa uczniów, serce przeszyte dwiema strzałami.

Podobne wypracowania do Św. Augustyn - życiorys