Św. Antoni - życiorys, patronat
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Święty Antoni urodził się w roku 251 na terenie Środkowego Egiptu. W dzieciństwie stracił oboje rodziców.
Gdy miał 20 lat, posiadany majątek rozdał biednym i pędził życie na pustkowiu, gdzie umartwiał się, spędzał czas w milczeniu lub na modlitwie. Antoni posiadał dar widzenia zdarzeń z przyszłości. Znany był z mądrości i świętości. Jego rozterki wewnętrzne były inspiracją dla malarzy takich, jak Hieronim Bosch, Matthias Grünewald, a także pisarzy – Gustav Flaubert, Anatole France.
Postawa życiowa, którą wybrał, znajdowała wielu naśladowców. Sława oraz dokonywane cuda sprawiły, że do miejsca przebywania Antoniego zaczęli przybywać ludzie chcący zostać jego uczniami i poddać się jego duchowemu przewodnictwu. Mimo że początkowo sprzeciwiał się przyjęciu roli nauczyciela, ostatecznie wyraził zgodę, by zostali i od tej pory znajdująca się na pustyni oaza Farium zapełniła się rozstawionymi wszędzie eremickimi celami. Według źródeł miało ich być blisko 6000. Te pustelnicze wspólnoty nazwane zostały „laurami”, a w późniejszym czasie również „ławrami”.
Życie Antoniego było wzorem nie tylko dla ludności Egiptu, ale i tych chrześcijan z różnych stron świata. W Kościele Wschodnim Święty nazywany jest „Wielkim”. Jest autorem słów: „Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i jeśli kogoś zobaczą przy zdrowych zmysłach, to powstaną przeciw niemu, mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny”. Jego dniem w kalendarzu kościelnym jest 17 stycznia.
Święty Antoni to patron zakonu antoninów, chorych, dzwonników, hodowców trzody chlewnej, koszykarzy, szczotkarzy, rzeźników, ubogich. Jest orędownikiem w czasie pożarów. Wzywany również podczas epidemii i chorób skóry.
W ikonografii Antoni przedstawiany jest jako pustelnik, niekiedy w długiej szacie mnicha. Chętnie podejmowanym przez artystów tematem było kuszenie Antoniego. Jego atrybuty to jeden, dwa albo trzy diabły, diabeł z pucharem, dzwonek i laska, dzwonek, lampa, lampa oliwna, krzyż egipski w kształcie litery „Tau”, księga reguły monastycznej, lew kopiący grób, pochodnia, świnia – postać kuszącego szatana, źródło.
Podobne wypracowania do Św. Antoni - życiorys, patronat
- Dzień Wszystkich Świętych - geneza, historia, znaczenie
- Św. Bernard z Clairvaux - życiorys, poglądy
- Św. Benedykt z Nursji - życiorys, działalność
- Św. Łukasz Ewangelista - życiorys, patronat
- Św. Jan od Krzyża - życiorys. Św. Jan od Krzyża - dzieła. Opis
- Św. Jan Ewangelista (Apostoł) - życiorys, patronat
- Św. Mateusz Apostoł (Ewangelista) - życiorys, patronat
- Św. Stanisław Kostka - życiorys, patronat
- Św. Aleksy - życiorys, patronat
- Postacie biblijne: św. Józef - życiorys, patronat
- Św. Barbara z Nikomedii - życiorys
- Św. Archanioł Michał - życiorys
- Św. Anna - życiorys
- Św. Andrzej Bobola - życiorys, działalność
- Św. Jerzy - życiorys
- Św. Jan Nepomucen-Nepomuk - życiorys
- Postacie biblijne: św. Jan Chrzciciel - życiorys, patronat
- Św. Stanisław ze Szczepanowa - życiorys, patronat
- Św. Augustyn - życiorys
- Św. Franciszek z Asyżu - życiorys, patronat