Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Antoni - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Antoni urodził się w roku 251 na terenie Środkowego Egiptu. W dzieciństwie stracił oboje rodziców. 

Gdy miał 20 lat, posiadany majątek rozdał biednym i pędził życie na pustkowiu, gdzie umartwiał się, spędzał czas w milczeniu lub na modlitwie. Antoni posiadał dar widzenia zdarzeń z przyszłości. Znany był z mądrości i świętości. Jego rozterki wewnętrzne były inspiracją dla malarzy takich, jak Hieronim Bosch, Matthias Grünewald, a także pisarzy – Gustav Flaubert, Anatole France.

Postawa życiowa, którą wybrał, znajdowała wielu naśladowców. Sława oraz dokonywane cuda sprawiły, że do miejsca przebywania Antoniego zaczęli przybywać ludzie chcący zostać jego uczniami i poddać się jego duchowemu przewodnictwu. Mimo że początkowo  sprzeciwiał się przyjęciu roli nauczyciela, ostatecznie wyraził zgodę, by zostali i od tej pory znajdująca się na pustyni oaza Farium zapełniła się rozstawionymi wszędzie eremickimi celami. Według źródeł miało ich być blisko 6000. Te pustelnicze wspólnoty nazwane zostały „laurami”, a w późniejszym czasie również „ławrami”.

Życie Antoniego było wzorem nie tylko dla ludności Egiptu, ale i tych chrześcijan z różnych stron świata. W...

Podobne wypracowania