Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dawid i Goliat - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia walki Dawida z Goliatem znajduje się w starotestamentowej Pierwszej Księdze Samuela (1 Sm 17). Jest to opowieść o przewadze rozumu nad siłą fizyczną i o tym, że nie warto lekceważyć swego przeciwnika. Goliat był uzbrojonym po zęby olbrzymich rozmiarów doświadczonym wojownikiem, a Dawid młodym chłopcem trudniącym się pasterstwem. Ale dzięki sprytowi, odwadze i wierze w pomoc Boga, dokonał niemożliwego.

Izraelici, na których czele stał Saul, i Filistyni przygotowywali się do walki - pierwsi rozbili obóz w Dolinie Terebintu, natomiast drudzy między Soko i Azeką. Izraelici zajęli jedno zbocze góry, a Filistyni drugie - dzieliła ich tylko dolina. 

Jednym z żołnierzy filistyńskich był pochodzący z Gat wojownik o imieniu Goliat, który charakteryzował się niezwykłym wzrostem ponad sześciu łokci (około 3 m). Był tak pewny, że nikt nie zdoła go pokonać, że zaproponował Izraelczykom układ - aby wybrali swojego jednego żołnierza i jeśli zdoła on pokonać olbrzyma, to Filistyni będą ich niewolnikami, a jeśli nie, to stanie się na odwrót. 

Dawid był pasterzem z Betlejem, synem człowieka o imieniu Jesse i miał siedmiu braci. To jego trzej bracia byli żołnierzami, którzy ruszyli z Saulem na Filistynami....

Podobne wypracowania