Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzech - czym jest grzech? Definicja, następstwa i rodzaje grzechów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grzech to przeciwstawienie się (świadome lub też nie) woli Boga, Jego nauce, regułom i zasadom religijnym. Stanowi on odejście od wyznawanej wiary oraz zwrócenie się ku złu.

Według Katechizmu Kościoła katolickiego grzech można nazwać wykroczeniem przeciwko rozumowi, swojemu sumieniu oraz prawdzie, czyli wartościom nadanym człowiekowi przez Boga. Jest to okazanie nieposłuszeństwa wobec Stwórcy (dotyczy to między innymi buntu Adama i Ewy opisanego w Księdze Rodzaju) czy też braku prawdziwej miłości do Boga.

O grzechach mówimy wtedy, kiedy dojdzie do złamania jakiegokolwiek przykazania zarówno Bożego, jak i kościelnego. Wyznaczone przez Chrystusa i Kościół normy moralne mają zapewnić nam uczciwe i spokojne życie. Jeśli zatem dopuścimy się przekroczenia lub też zignorowania danej zasady, popełniamy grzech. W tradycji chrześcijańskiej wyróżniamy dwa rodzaje grzechów: lekkie – zwane powszechnymi – oraz ciężkie, inaczej – śmiertelne. Takiego rozróżnienia dokonał Jan Apostoł, a przeczytać o tym możemy w jego 1 Liście.

Grzech lekki dotyczy złamania przykazań, jednak w małym stopniu, często nieświadomie, bez złych intencji lub też pod czyimś przymusem. Natomiast grzechy śmiertelne popełniane są świadomie,...

Podobne wypracowania