Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzechy lekkie - przykłady, charakterystyka, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grzechy lekkie inaczej też nazywane są powszechnymi. Pojawiają się one wtedy, kiedy człowiek łamie przykazania Boże lub inne reguły religijne. Ważne jest jednak to, iż grzechy lekkie nie dotyczą bluźnierstwa przeciw Bogu ani też odwrócenie się od kościoła. Grzech lekki to błąd popełniony przez człowieka, istotę często się myląca. Jest to jednak taki błąd, który nie powoduje skażenie serca złem i braku wiary.

O grzechach lekkich dowiadujemy się z Biblii. W listach świętego Jana Apostoła odnajdujemy kwestię grzeszenia. W swoim pierwszym liście (5,16) mędrzec rozróżnia dwa rodzaje grzechów, mówi bowiem o przewinieniach, które prowadzą do śmierci i nie są wybaczane oraz o mniejszych występkach. Grzechy lekkie to właśnie te mniejsze występki, które nie zostaną ukarane ostateczną śmiercią i brakiem zbawienia.

Katechizm definiuje grzech lekki jako przekroczenie przykazań Bożych w niewielkim stopniu lub też nieświadomie. Przyczyną takiego grzechu może być również zaniedbanie (np. jakiejś praktyki religijnej) z konkretnego powodu. Według religii katolickiej skutkami popełnienia grzechu lekkiego są wyrzuty sumienia, utrata łaski oraz kary doczesne. Oczywiście, łaski może odzyskać, a grzech odpokutować. Sposobem na wymazanie...

Podobne wypracowania