Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Maksymilian Kolbe - życiorys, biografia

Ojciec Kolbe to jeden z najlepiej znanych w świecie katolickim świętych z Polski. Urodził się w Zduńskiej Woli 8 stycznia 1894 roku. Jego rodzice – Juliusz i Marianna – byli ubodzy, ale bardzo bogobojni. Na chrzcie otrzymał imię Rajmund. W 1907 roku wstąpił do seminarium franciszkańskiego we Lwowie, a po trzech latach –  do nowicjatu, gdzie przyjął imię Maksymilian. W roku 1912 udał się do Rzymu. Tam studiował filozofię i teologię i doktoryzował się. Podczas składania uroczystej profesji zakonnej przybrał imię Maria. Kapłanem został w roku 1918.

Ponieważ bardzo gorliwie otaczał kultem Najświętszą Marię Pannę, założył dzieło swego życia, czyli Milicję Niepokalanej, która była stowarzyszeniem ludzi, którzy całkowicie oddali się apostołowaniu pod jej patronatem. W roku 1919 powrócił do kraju, gdzie równolegle uczył w Krakowie kleryków franciszkańskich i zajmował się Milicją. W roku 1922 zaczął wydawać pismo „Rycerz Niepokalanej”, po niedługim czasie przenosząc wydawnictwo do Grodna. Pięć lat później, przez cały czas wydając „Rycerza”, tworzył nowicjat i zainicjował Małe Seminarium Maryjne, które nazwał Niepokalanów.

W roku 1930 wyruszył do Japonii, gdzie zaczął wydawać tamtejszą wersję polskiego periodyku oraz założył japońskie seminarium maryjne. W planach miał otwarcie podobnych ośrodków w Indiach i Szanghaju, jednak realizacji przeszkodził brak środków. Od 1936 objął kierownictwo w Niepokalanowie, chcąc tworzyć nowe ośrodki w Belgii i na Łotwie. Jednak 19 września 1939 roku został aresztowany wraz z kilkoma zakonnikami przez Niemców, a następnie wywieziony do Ostrzeszowa.

Po raz drugi ojciec Maksymilian aresztowany został w 1941 roku i przez kilka miesięcy więziony na Pawiaku, później przewieziony do Oświęcimia. Tam ofiarował się na śmierć głodową w zamian za człowieka, który był ojcem rodziny, a który miał być ukarany za ucieczkę z więzienia. Uśmiercono go zastrzykiem trucizny 14 sierpnia.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe już w czasie wojny otaczany był czcią, po jej zakończeniu jego życie i męczeńska śmierć stawały się głośne w świecie. Dość szybko rozpoczęty proces beatyfikacyjny zakończony został uroczystością 17 października 1971 roku, której dokonał papież Paweł VI. Kolbe został kanonizowany na męczennika 10 października 1982 roku przez Jana Pawła II.

Ojciec Maksymilian jest patronem energetyków (14 sierpnia) i krwiodawców (22 maja). Zgodnie z uchwałą Senatu RP rok 2011 ogłoszony został Rokiem Świętego Maksymilian Marii Kolbego.

Podobne wypracowania do Św. Maksymilian Kolbe - życiorys, biografia