Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Paweł (Apostoł) - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Paweł zwany jest Apostołem Narodów, Księciem Mistyków. Jest autorem trzynastu listów do gmin chrześcijańskich, które zostały włączone do ksiąg nowotestamentowych. 

Urodził się w Tarsie jako Szaweł między 5 a 10 r n.e. Pochodził z rodziny żydowskiej, która cechowała się silnym przywiązaniem do tradycji. Byli oni niewolnikami, którzy zostali wyzwoleni. Od nich Paweł odziedziczył obywatelstwo rzymskie.

Uczył się rzemiosła, którym było tkanie płótna namiotowego. Później przybył do Jerozolimy w celu studiowania Tory. Niewykluczone, że był uczniem Gamaliela. Jego gorliwość w pielęgnowaniu tradycji religijnej spowodowała, że w 25. roku życia stał się zaciekłym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła. Jako świadek uczestniczył w kamienowaniu św. Szczepana.

Około roku 35 udał się z własnej woli z listami do Damaszku, aby tam ścigać wyznawców chrześcijaństwa. Gdy zbliżył się do bram miasta, miał usłyszeć głos Jezusa, który pytał o powód, dla którego Szaweł prześladuje go i by wszedł do miasta, a dowie się, co ma dalej czynić. Po tym nagłym i cudownym nawróceniu przyjął chrzest oraz imię Paweł.

Po trzech latach przebywania w Damaszku i niedługim pobycie...

Podobne wypracowania