Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Agnieszka Rzymianka - życiorys, patronat

Święta Agnieszka, dziewica, męczennica jest jedną z najbardziej popularnych świętych starożytności.

Pochodząca ze starego rodu dwunastolatka miała umrzeć śmiercią męczeńską na stadionie Domicjana około roku 305. Według legendy św. Agnieszka całkowicie obnażona na stadionie, została narażona na palące spojrzenia znajdującego się na widowni tłumu. Za sprawą cudu zdołała okryć się płaszczem z włosów. 

W miejscu, w którym się to stało, stoi dziś Piazza Navona, będąca jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Rzymie. Ponad grobem męczennicy, wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem. Zgodnie ze zwyczajem 21 stycznia - w dzień święta Agnieszki - poświęca się tam dwa białe baranki.

Święta Agnieszka z Rzymu jest patronką dzieci, panien oraz ogrodników. W ikonografii przedstawiana jest z barankiem mającym nimb albo z dwiema koronami, jedną oznaczającą dziewictwo, drugą symbolizującą męczeństwo. Niekiedy ukazana jest z płonącym obok stosem, na którym prawdopodobnie została spalona.

Atrybutami Świętej są baranek z aureolą albo ze sztandarem, gałązka palmowa, dwie korony - dziewictwa i męczeństwa, kość słoniowa, lampka oliwna, lilia, miecz oraz zwój.

Podobne wypracowania do Św. Agnieszka Rzymianka - życiorys, patronat