Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abraham i Sara - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej

Saraj była towarzyszką drogi życia Abrama do początków jego powołania, nim jeszcze Bóg zmienił jego imię na Abraham, a jej na Sara. Ich losy są pełne zawiłości.

Dwukrotnie Abraham oddaje żonę innym mężczyznom jako swą siostrę, co ma na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa i wzbogacenia się. Takie postępowanie patriarchy Izraela nie jest dobre dla planów, jakie Bóg poczynił wobec niego, a które rozpocząć się miały od spłodzenia z Sarą syna Izaaka. Sara była wyjątkowej urody kobietą, ale nie mogła rodzić dzieci i dopiero będąc około 90. roku życia, za sprawą łaski Bożej stała się brzemienna.

Nim to się jednak stało, a Abraham miał 86 lat, wysłuchawszy głosu Boga opuścił rodzinny Haran i wyruszył wraz żoną i bratankiem Lotem do Kanaanu, gdzie mieszkał już od 10 lat, kiedy Sara nie chcąc, by pozostał bezdzietnym, pchnęła go w ramiona swej służącej Hagar, która urodziła mu syna Izmaela.

Gdy patriarcha miał 99 lat, Bóg po raz pierwszy zawarł z nim przymierze i obiecał, że jego potomstwo będzie niezwykle liczne, a on stanie się protoplastą nowego narodu. 100-letniemu Abrahamowi Sara wreszcie urodziła syna, który stał się oczkiem w głowie rodziców i dał im wiele radości. Ale Bóg postanowił, że wypróbuje wiarę mężczyzny i zażądał złożenia Izaaka w ofierze. Posłuszeństwo Abrahama zostało nagrodzone.

Sara zmarła w wieku 127 lat, a Abraham po okresie żałoby i opłakiwania, wciąż żyjąc w nieustannym błogosławieństwie Bożym, pojął za żonę Keturę, która urodziła starcowi sześciu synów: Zimrana, Jokszana, Medana, Midiana, Jiszbaka i Szuacha. W wieku 175 lat Abraham podążył za żoną do Pana w niebie, przeżywszy bogate i szczęśliwe, długie życie.

Historia Sary i Abrahama uświadamia, że człowiek w każdej chwili życia, nawet w późnej starości, może doświadczyć niezwykłych rzeczy, ponieważ nieznane są plany Boga. Tylko Stwórca wie, jaki los czeka każde z jego dzieci i jako dobry, sprawiedliwy ojciec zawsze wynagradza posłuszeństwo, godne postępowanie i niezachwianą wiarę.

Ta biblijna para przez długie dziesięciolecia oczekiwała na pierwszego potomka, ale cierpliwość opłaciła się, ponieważ narodziny Izaaka zapoczątkowały wielką w przyszłości rodzinę narodu Izraelskiego, którego Sara i Abraham byli protoplastami.

Podobne wypracowania do Abraham i Sara - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej