Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abraham i Sara - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Saraj była towarzyszką drogi życia Abrama do początków jego powołania, nim jeszcze Bóg zmienił jego imię na Abraham, a jej na Sara. Ich losy są pełne zawiłości.

Dwukrotnie Abraham oddaje żonę innym mężczyznom jako swą siostrę, co ma na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa i wzbogacenia się. Takie postępowanie patriarchy Izraela nie jest dobre dla planów, jakie Bóg poczynił wobec niego, a które rozpocząć się miały od spłodzenia z Sarą syna Izaaka. Sara była wyjątkowej urody kobietą, ale nie mogła rodzić dzieci i dopiero będąc około 90. roku życia, za sprawą łaski Bożej stała się brzemienna.

Nim to się jednak stało, a Abraham miał 86 lat, wysłuchawszy głosu Boga opuścił rodzinny Haran i wyruszył wraz żoną i bratankiem Lotem do Kanaanu, gdzie mieszkał już od 10 lat, kiedy Sara nie chcąc, by pozostał bezdzietnym, pchnęła go w ramiona swej służącej Hagar, która urodziła mu syna Izmaela.

Gdy patriarcha miał 99 lat, Bóg po raz pierwszy zawarł z nim przymierze i obiecał, że jego potomstwo będzie niezwykle liczne, a on stanie się protoplastą nowego narodu. 100-letniemu Abrahamowi Sara wreszcie urodziła syna, który stał się oczkiem w głowie rodziców i dał im wiele radości. Ale Bóg postanowił, że wypróbuje...

Podobne wypracowania