Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzech pierworodny - co to jest grzech pierworodny? Grzech pierworodny i jego skutki

Grzech pierworodny to skaza, z którą na świat przychodzi każdy człowiek. Brzemię to jest konsekwencją nieposłuszeństwa pierwszych ludzi stworzonych przez Boga, Adama i Ewy.

Opis pychy pierwszych ludzi odnajdujemy w biblijnej Księdze Rodzaju (rozdział 2 oraz 3). Mimo zakazu Boga, Ewa za sprawą szatana sięgnęła po owoc z zakazanego drzewa, a następnie skusiła do spróbowania go również Adama. Bóg rozgniewał się na swoich podopiecznych i za karę wygnał ich z raju. Ludzie musieli bowiem ponieść konsekwencje swojego nieposłuszeństwa i złego zachowania.

W biblijnym opisie znajdujemy informacje dotyczące postępowania Adama i Ewy po wygnaniu z raju. Zaczęli oni odczuwać wyrzuty sumienia, spostrzegli także, że są nadzy, a ciało powoduje ich wstyd. Wszystko zatem się zmieniło, a pierwsi ludzie musieli szukać dla siebie innego miejsca. Bóg przepowiedział także skutki popełnienie grzechu. Od tej pory człowiek miał zdawać sobie sprawę z własnej śmiertelności, doświadczać trudów i bólów życia, borykać się z kłopotami. Także ziemia przestała być przyjazna dla człowieka. Rozgniewany Pan rzekł do Adama, iż od tej pory gleba nie będzie tak urodzajna a on w pocie czoła będzie starał się o zdobycie pożywienia dla siebie i swojej rodziny. Również Ewa została ukarana (a w konsekwencji wszystkie kobiety). Bóg przepowiedział jej brzemię macierzyństwa, niezwykle trudny poród i wychowanie potomstwa. Takie były skutki popełnienia przez pierwszych ludzi grzechu.

Przez wszystkie wieki każdy człowiek (z wyjątkiem matki Jezusa, Maryi) rodził się z grzechem pierworodnym. Było to swoiste naznaczenie błędem prarodziców, Adama i Ewy. Zatem wszystkie dzieci przychodziły na świat jako istoty grzeszne i tak jest oczywiście po dzień dzisiejszy. Nie jesteśmy więc niewinni, już u progu życia nosimy znamię grzechu. Jedynym sposobem, aby oczyścić duszę z grzechu pierworodnego, jest przyjęcie sakramentu chrztu. Symboliczne polanie głowy dziecka wodą święconą oraz wypowiedzenie słów „zmazania grzechu” stanowi oczyszczenie duszy i rozpoczęcie nowego życia – bez grzechu.

Warto dodać, iż sformułowania „grzech pierworodny” jako pierwszy użył wielki uczony, Augustyn z Hippony. Następnie inni znawcy religii i Kościoła przejęli to nazewnictwo. Już w średniowieczu grzech pierworodny oznaczał nie tylko upadek Adama i Ewy, ale również stan ducha, z jakim wszyscy przychodzimy na świat.

Podobne wypracowania do Grzech pierworodny - co to jest grzech pierworodny? Grzech pierworodny i jego skutki