Postacie biblijne: Abraham - życiorys, charakterystyka. Historia Abrahama
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Terach w wieku 70 lat spłodził trzech synów – Abrama, Nachora i Harana. Gdy przyszedł czas, Abram wziął sobie za żonę kobietę o imieniu Saraj, która okazała się być bezpłodna. Abram wraz z Saraj, ojcem i bratankiem Lotem udali się do Kannanu, jednak po drodze osiedlili się w Charanie, gdzie Terach zmarł w wieku 205 lat.
Pewnego dnia Abramowi mającemu już 75 lat objawił się głos Boga, który wezwał go do opuszczenia rodzinnej ziemi i udania się we wskazanym kierunku. Bóg wyjawił mu także, że w przyszłości będzie on protoplastą ogromnego narodu. Wyruszył więc razem z Lotem, Saraj, służbą i dobytkiem z Haranu. Gdy przybyli do Kanaanu, Abram udał się do dębu More niedaleko miejscowości Sychem, wtedy głos Pana obwieścił mu, że ta ziemia będzie miejscem życia jego potomków. Namioty rozbił między Betel i Aj, gdzie na zbudowanym ołtarzu wychwalał Boga.
Z powodu plagi głodu panującej w Kanaanie, Abram ruszył do Egiptu i aby chronić siebie przed Egipcjanami, nakazał Saraj, by nazywała go bratem. Za możliwość zabrania Saraj na dwór faraona jako żonę odpowiednio zapłacono Abramowi. Jednak Bóg zesłał na faraona i jego podwładnych kary. Po wyjściu z Egiptu powrócił do miejsca, gdzie rozbił namiot.
Ponieważ trzoda Abrama i trzoda Lota były bardzo liczne, musieli oni osiedlić się w innych częściach kraju – Lot wybrał dolinę Jordanu, a Abram pozostał w ziemi Kanaanu. Na rozkaz Pana bohater obszedł cały teren, który miał być domem dla niego i jego potomków. Abram usłyszał od Boga, że ten obdaruje go jeszcze potomkiem, ale jego naród będzie niewolnikiem. Abraham zawarł wtedy przymierze z Panem.
Gdy minęło 10 lat pobytu w Kanaanie, a Saraj nadal nie dała Abramowi dziecka, żona podsunęła mu pomysł uczynienia matką swego pierworodnego niewolnicę Hagar. I tak 86-letniemu bohaterowi urodził się pierwszy syn Izmael, który miał być dla ludzi utrapieniem. Zaś w wieku 99 lat Bóg znów zawarł z Abramem przymierze i od tej pory nadał mu imię Abraham, a jego żonie – Sara. Wszyscy jego męscy potomkowie według woli Boga mieli być obrzezani w wieku 8 dni i zachowywać z Panem przymierze.
Gdy Abraham miał sto lat, Bóg uczynił go ojcem Izaaka. Izmaela zaś wraz z matką Abraham wydalił z Kanaanu. Pewnego dnia Bóg wystawił Abrahama na próbę – rozkazał złożyć swego ukochanego syna w ofierze. Starzec bez wahania chciał wypełnić wolę Boga, który widząc wielką wiarę swego sługi, nie tylko darował życie Izaakowi, ale i po śmierci Sary dał mu synów z nową żoną Keturą i błogosławił mu we wszystkim. Bohater zmarł jako szczęśliwy patriarcha rodu w wieku 175 lat.
Podobne wypracowania do Postacie biblijne: Abraham - życiorys, charakterystyka. Historia Abrahama
- 7 grzechów głównych - opis, wyjaśnienie
- Sukcesja apostolska w Kościele - geneza, opis, znaczenie
- Wielki Post - czym jest Wielki Post? Definicja, informacje, znaczenie
- Adwent - co to jest adwent? Definicja, historia, znaczenie
- Boże Narodzenie - geneza, historia, znaczenie
- Niedziela Palmowa - zwyczaje, znaczenie, historia
- Symbole Bożego Narodzenia - ich znaczenie i opis
- Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje - opracowanie
- Św. Maksymilian Kolbe - życiorys, biografia
- Postacie biblijne: św. Elżbieta - życiorys, patronat
- Ofiara Abrahama - Abraham i Izaak - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej
- Abraham i Sara - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej
- Patriarcha - kto to jest patriarcha? Historia, znaczenie - Patriarchowie biblijni
- Historia Adama i Ewy - Adam i Ewa - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej
- Katolicyzm - Główne prawdy wiary - znaczenie, omówienie
- Grzech pierworodny - co to jest grzech pierworodny? Grzech pierworodny i jego skutki
- Grzechy lekkie - przykłady, charakterystyka, definicja
- Św. Wojciech - życiorys
- Św. Piotr (Apostoł) - życiorys, patronat, opis
- Św. Paweł (Apostoł) - życiorys, patronat