Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzechy cudze - przykłady, wyjaśnienie, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grzechy cudze definiowane są przez Katechizm Kościoła katolickiego jako grzechy innych, otaczających nas ludzi. Są to jednak takie występki, którym nie przeciwdziałamy, nie buntujemy się przeciwko nim aktywnie, czasem nawet na nie przyzwalamy bliźnim.

W tradycji chrześcijańskiej zazwyczaj mówi się o grzechach indywidualnych, czyli takich, których dopuszczamy się sami. Dotyczą one naszego złego zachowania oraz łamania podstawowych norm religijnych. Istnieje jednak jeszcze inny rodzaj grzechów – możemy je nazwać społecznymi lub, właśnie, cudzymi. W popełnianym  grzechu uczestniczy bowiem nie tylko ten, kto jest jego bezpośrednim sprawcą, ale także wszyscy, którzy pozytywnie, bezkrytycznie w nim uczestniczą, choćby poprzez bierne przyzwolenie. Okazuje się zatem, iż niemal każdy grzech może mieć wymiar społeczny.

Według Katechizmu Kościoła katolickiego łatwo rozróżnić grzech cudzy w odniesieniu do nas samych. Są to bowiem takie występki przeciwko prawu Bożemu, które popieramy, aprobujemy lub też im nie przeszkadzamy. W dzisiejszych czasach na co dzień spotykamy się z grzechami cudzymi i łatwo przytoczyć ich przykłady. Jeżeli w naszej szkole starsi uczniowie znęcają się nad młodszym kolegą, okradają go, biją i napastują,...

Podobne wypracowania