Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gordon Brown - biografia, życiorys

Gordon Brown to brytyjski polityk, premier Wielkiej Brytanii i Irlandii (2007–2010), lider Partii Pracy (2007–2010) oraz Kanclerz Skarbu.

Urodził się Glasgow jako syn Johna Ebenezera Browna i Elizabeth. Całe dzieciństwo przebywał w Kirkcaldy, odbył naukę w przyspieszonym trybie. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia w Edynburgu, następnie zrobił doktorat. Został rektorem uczelni w Edynburgu. Zajął się dziennikarstwem, redagował gazetę i wykładał w Edynburgu na College of Technology w Glasgow. Następnie pracował jako dziennikarz w telewizji szkockiej. 

Pierwszy raz wystartował w wyborach do Izby Gmin w 1979 roku. Do parlamentu dostał się w 1983 roku jako reprezentant Partii Pracy. Mianowano go mówcą partyjnym na temat przemysłu i handlu. Został sekretarzem w gabinecie cieni i ministrem handlu i przemysłu. Od 1992 roku Brown stał na stanowisku Kanclerza Skarbu. W 1997 roku został Kanclerzem Skarbu. 

Przyznał Bankowi Centralnemu niezależność operacyjną w polityce monetarnej, prowadził politykę opartą na reformie podatku. Dużym osiągnięciem Browna było utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego i obniżenie poziomu bezrobocia. 

10 maja 2007 roku został premierem Wielkiej Brytanii. Jako premier dążył, aby parlament miał prawo wypowiadania się o wojnie i ratyfikacji umów międzynarodowych. W polityce zagranicznej Brown dążył do zaangażowania kraju w sprawy Iraku.

6 maja 2010 roku Partia Pracy przegrała wybory parlamentarne. Został zawieszony parlament, pomimo zwycięstwa Partii Konserwatywnej. 10 maja premier Brown zrezygnował ze stanowiska lidera partii z powodu przegrania wyborów. Dążył do utrzymania władzy Partii Pracy w koalicji z Liberalnymi Demokratami. Ogłosił rezygnację ze stanowiska premiera. Nowym premierem został David Cameron. 

Podobne wypracowania do Gordon Brown - biografia, życiorys