Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Harold Macmillan - biografia, życiorys

Harold Macmillan to brytyjski polityk związany z Partią Konserwatywną. Jest nazywany „Supermac” i „Mac the Knife”. 

Urodził się 10 lutego 1894 roku w Londynie, zmarł w 1986 roku w Sussex. Był premierem Wielkiej Brytanii w okresie 1957–1963. 

Macmillan urodził się w Londynie jako syn Maurice'a Crawforda Macmillana i Helen Artie Tarleton Belles. Edukację odebrał w Summer Fields School, następnie studiował w Balliol College na Uniwersytecie Oksfordzkim. 

W czasie I wojny światowej odrabiał służbę wojskową w armii Grenadier Guards, w której otrzymał stopień kapitana. Po wojnie rozpoczął pracę w firmie wydawniczej. W 1920 roku ożenił się z Dorothy Cavendish, która urodziła mu syna i trzy córki. 

Macmillan został wybrany do Izby Gmin w 1924 roku. Miejsce w parlamencie utracił w 1939 roku. W okresie działalności poselskiej przyjął postawę krytyczną wobec polityki appeasmentu. 

W 1940 roku został sekretarzem w ministerstwie zaopatrzenia, a następnie podsekretarzem w ministerstwie kolonii. Pod koniec II wojny światowej był również doradcą politycznym przy głównodowodzącym wojsk alianckich w basenie Morza Śródziemnego. 

Macmillan został ministrem lotnictwa w gabinecie Churchilla. Po rezygnacji Edena w 1957 roku, nowym premierem został właśnie on, a władzę sprawował przez sześć lat. 

Szczególną uwagę przywiązywał do spraw ekonomicznych, jednak już w 1962 roku Partia Konserwatywna poniosła porażkę. Aby uchronić przed spadkiem poparcia, premier zdymisjonował lordów. Wydarzenie to zostało określone jako „noc długich noży”. 

Macmillan dążył do utrzymania jak najlepszych stosunków z USA. Jednocześnie działał na rzecz odbudowy prestiżu Wielkiej Brytanii na Bliskim Wschodzie. Rząd Macmillana jako pierwszy rząd brytyjski złożył podanie o członkostwo w EWG. W 1963 roku Macmillan podał się do dymisji.

Podobne wypracowania do Harold Macmillan - biografia, życiorys