Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

David Cameron - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

David Cameron to premier Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 11 maja 2010 roku. Od 2005 roku jest liderem Partii Konserwatywnej. 

Urodził się 9 października 1966 roku w Londynie jako syn maklera giełdowego lana Donalda Camerona. David posiada szkockie korzenie, jego przodkiem był Wilhelm IV Hanowerski. Wykształcenie odebrał w Eton College, wyjechał do ZSRR, gdzie przypuszczalnie miał być zwerbowany przez KGB. Następnie, zaczął studia na Uniwersytecie Oksfordzkim z zakresu nauk humanistycznych i ekonomii. Był podobno najzdolniejszym studentem na roku. 

Już w czasie studiów udzielał się w wielu klubach studenckich. Zaraz po ich skończeniu rozpoczął pracę w departamencie badawczym Partii Konserwatywnej. Po wyborach został specjalnym doradcą rządu w Ministerstwie Skarbu i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

W 1997 roku wystartował do Izby Gmin z okręgu Strafford, niestety bezskutecznie. Już w 2003 roku został wiceprzewodniczącym Partii Konserwatywnej. Następnie został ministrem w gabinecie cieni. Cameron zgłosił swoją kandydaturę na lidera partii w 2005 roku. Oprócz Camerona w wyborach startował David Davis, Kenneth Clarke i Liam Fox. W drugiej turze wyborów wygrał Cameron. 

Wprowadził nowy program partii, oparł go na następujących postulatach: rezygnacja z obniżenia podatków, proekologiczna polityka rządu, zmniejszenie kar za niektóre przestępstwa. Partia Konserwatywna nie działa wyłącznie dla średniej i najbogatszej ludności, lecz miała uwzględniać interesy ubogich warstw społecznych. 

10 maja 2010 roku Gordon Brown złożył dymisję. Królowa Elżbieta II powierzyła Cameronowi postulat utworzenia nowego rządu. 

Podobne wypracowania