Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

David Cameron - biografia, życiorys

David Cameron to premier Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 11 maja 2010 roku. Od 2005 roku jest liderem Partii Konserwatywnej. 

Urodził się 9 października 1966 roku w Londynie jako syn maklera giełdowego lana Donalda Camerona. David posiada szkockie korzenie, jego przodkiem był Wilhelm IV Hanowerski. Wykształcenie odebrał w Eton College, wyjechał do ZSRR, gdzie przypuszczalnie miał być zwerbowany przez KGB. Następnie, zaczął studia na Uniwersytecie Oksfordzkim z zakresu nauk humanistycznych i ekonomii. Był podobno najzdolniejszym studentem na roku. 

Już w czasie studiów udzielał się w wielu klubach studenckich. Zaraz po ich skończeniu rozpoczął pracę w departamencie badawczym Partii Konserwatywnej. Po wyborach został specjalnym doradcą rządu w Ministerstwie Skarbu i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

W 1997 roku wystartował do Izby Gmin z okręgu Strafford, niestety bezskutecznie. Już w 2003 roku został wiceprzewodniczącym Partii Konserwatywnej. Następnie został ministrem w gabinecie cieni. Cameron zgłosił swoją kandydaturę na lidera partii w 2005 roku. Oprócz Camerona w wyborach startował David Davis, Kenneth Clarke i Liam Fox. W drugiej turze wyborów wygrał Cameron. 

Wprowadził nowy program partii, oparł go na następujących postulatach: rezygnacja z obniżenia podatków, proekologiczna polityka rządu, zmniejszenie kar za niektóre przestępstwa. Partia Konserwatywna nie działa wyłącznie dla średniej i najbogatszej ludności, lecz miała uwzględniać interesy ubogich warstw społecznych. 

10 maja 2010 roku Gordon Brown złożył dymisję. Królowa Elżbieta II powierzyła Cameronowi postulat utworzenia nowego rządu. 

Podobne wypracowania do David Cameron - biografia, życiorys