Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Janukowycz - biografia, życiorys

Wiktor Janukowycz to ukraiński polityk, premier Ukrainy, przywódca Partii Regionów oraz obecny prezydent Ukrainy.

Urodził się 9 lipca 1950 roku w Jenakijewem. Jego przodkowie byli Polakami. Wychowywał się w rodzinie robotniczej, ojciec był maszynistą, a matka pielęgniarką. W młodym wieku został sierotą i był wychowywany przez babcię. W latach młodości był więziony za kradzież i zamieszki.

Po wyjściu na wolność udał się na studia, uzyskał dyplom inżyniera-mechanika na Politechnice w Doniecku. W 2001 roku ukończył Ukraińską Akademię Handlu Zagranicznego. Obronił również tytuł doktora w Instytucie Ekonomiczno-Prawnym Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. 

Przed objęciem pozycji premiera Ukrainy, był członkiem Akademii Nauk Ekonomicznych Ukrainy i Kalifornijskiej Międzynarodowej Akademii Nauk. Jego kandydaturę do wyborów prezydenckich w 2004 roku popierał Leonid Kuczma. Kampania wyborcza opierała się na hasłach lewicowych; dążył do zwiększenia pomocy socjalnej i wsparcia dla bankrutujących firm. Celem jego polityki było pojednanie z Rosją, a rosyjski miał być drugim językiem urzędowym. Był przeciwnie nadania uprawnień kombatanckich dla partyzantów z UPA i OUN. 

W wyborach 2004 roku wygrał Janukowycz, lecz wyniki zostały uznane za sfałszowane. W kolejnej turze wyborów, Janukowycz przegrał z Juszczenką. Zdobył 44,20% głosów. W 2006 roku odbyły się kolejne wybory parlamentarne. Partia Regionów zdobyła największą liczbę głosów. Janukowycz został premierem, nawet mimo sprzeciwu Julii Tymoszenko. Dopiero w 2010 roku Janukowicz wygrał wybory prezydenckie, zajął pierwsze miejsce, wyprzedził Julię Tymoszenko i Serhija Tihipkę. 25 lutego 2010 roku został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy.

Podobne wypracowania do Wiktor Janukowycz - biografia, życiorys