Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Syjonizm – definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek XIX to czas szerzenia się idei republikańskich wśród zwolenników rządów demokratycznych. Wiek XIX to także powolny zmierzch ustrojów monarchistycznych. Do tego wiek XIX był czasem, w którym rodziły się nacjonalizmy uciskanych narodów, będących pod jurysdykcją państw zaborczych lub znajdujących się w jakimś państwie jako zbiorowość posiadająca status mniejszości narodowej. Dziewiętnastowieczne nacjonalizmy miały charakter obronny, tzn. były reakcją na zacieranie się tożsamości narodowej z przyczyny długotrwałych rządów jednego narodu nad drugim. Polegały także na budzeniu tożsamości narodowej wśród niższych warstw społecznych.

Jednym z narodów, w którym w XIXw. zrodził się nacjonalizm jest naród żydowski. Żydzi stworzyli ruch syjonistyczny, syjonizm to ideologia i ruch polityczny o charakterze nacjonalistycznym, został zapoczątkowany w XIXw., w pełni ukształtował się w XXw., celem syjonistów było utworzenie państwa żydowskiego w Palestynie oraz przeciwdziałanie asymilacji rozrzuconej po całym świecie diaspory żydowskiej. 

Termin „syjonizm” pochodzi od określenia „Syjon”, którego używano w odniesieniu do Jerozolimy lub Jerozolimy wraz z...

Podobne wypracowania