Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dalia Grybauskaite - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dalia Grybauskaite to litewska działaczka polityczna, a od 12 lipca 2009 roku prezydent Litwy. 

Była ministrem finansów oraz Komisarzem do spraw Budżetu i Programowania finansowego w Komisji Europejskiej. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Leningradzkim. W czasie studiów pracowała jako zwykła robotnica w zakładach garbarskich.

Po ukończeniu edukacji wykładała ekonomię na komunistycznej Wyższej Szkole Partyjnej w Wilnie, gdzie postawiła wiele negatywnych ocen osobom z partii rządzących krajem, dzięki temu jej nazwisko stało się znane. W 1988 roku uzyskała stopień kandydata nauk ekonomicznych w Akademii Nauk Społecznych w Moskwie. 

W 1994 roku rozpoczął się nowy etap w życiu. W latach 1994–1995 była posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym w UE. Od 1996 roku zajęła stanowisko ministra pełnomocnego w ambasadzie Litwy w USA. W kolejnych latach była wicemistrzem finansów oraz głównym negocjatorem w rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. 

W 2000 roku została wiceministrem spraw zagranicznych i zastępcą szefa delegacji litewskiej w negocjacjach z UE. W 2001 roku w nowym rządzie objęła funkcję ministra finansów. 1 maja 2004 roku Litwa weszła do UE. Grybauskaite została powołana w...

Podobne wypracowania