Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Major - biografia, życiorys

John Major to brytyjski polityk, minister w rządzie Margaret Thatcher, premier Wielkiej Brytanii w latach 1990–1997. Jest liderem Partii Konserwatywnej. 

Urodził się w 1943 roku w Carshalton jako syn Toma Majora. Ukończył szkołę podstawową w Cheam Commmon w Merton. W 1955 roku przeprowadził się z ojcem do Brixton. Razem z bratem Terrym pomagał w rodzinnych interesach. Po kilku latach zaczął pracować w London Electicity Board, a następnie w banku. W tym okresie wstąpił do konserwatystów. W 1964 roku wziął udział w wyborach do rady Lamberth Borough i je wygrał. W radzie był przewodniczącym komisji budownictwa.

W 1976 roku dostał się do Izby Gmin. W 1981 roku został parlamentarnym sekretarzem, a następnie podsekretarzem w ministerstwie zabezpieczenia socjalnego. Mianowano go na ministra stanu. Został członkiem gabinetu sekretarza skarbu. W 1989 roku został ministrem spraw zagranicznych. W 1990 roku po rezygnacji Margaret Thatcher został wybrany na premiera Wielkiej Brytanii. 

Rządy Majora przypadają na okres zakończenia zimnej wojny i kryzysu w Zatoce Perskiej. Major przekonywał podczas wojny Georga Busha do utworzenia miejsc zakazów lotów, aby uchronić Kurdów przed ostrzałem. W 1992 roku w gospodarce brytyjskiej doszło do tzw. Czarnej Środy, rząd Majora zmuszony był wycofać funta szylingowego z sytemu ERM. Spowodowało to kryzys ekonomiczny i załamanie się rynku mieszkaniowego.

Major przyczynił się do ratyfikacji traktatu z Maastricht z 1992 roku. Poparcie Partii Konserwatywnej malało, spowodował to skandal. Major podał się do dymisji, wygrał ponownie wybory w 1995 roku. Kolejne wybory z 1997 roku zakończyły się totalną klęska dla partii Majora. Przewagę zdobyła Partia Pracy. Premierem został Tony Blair. 

Podobne wypracowania do John Major - biografia, życiorys