Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ivan Gasparovic - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ivan Gasparovic to słowacki polityk, prezydent od 15 czerwca 2004 roku. 

Urodził się 27 marca 1941 roku w miejscowości Poltar, która leży w południowo-środkowej części kraju. Ojciec Ivana przyjechał do Słowacji z niewielkiej miejscowości chorwackiej, tuż po zakończeniu II wojny światowej. W kraju pracował jako nauczyciel gimnazjum w Bratysławie. 

Gasparovic ukończył prawo na Uniwersytecie Komeniusa w Bratysławie. Po studiach dołączył do Komunistycznej Partii Słowacji (1968). Od początku wspierał reformy Aleksandra Dubceka. Niestety, musiał zrezygnować z członkostwa w organizacji - zaraz po ingerencji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku. W następnych latach (1968–1990) Gasparovic był nauczycielem akademickim w Instytucie Prawa Kryminalnego, Kryminologii i Praktyk Kryminologicznych, a następnie został profesorem. 

Kiedy upadł reżim komunistyczny, prezydent Vaclav Havel mianował go generalnym prokuratorem Czechosłowacji. Następnie został wiceprzewodniczącym Czechosłowackiej Rady Legislacyjnej. Dodatkowo, pracował jako nauczyciel akademicki na wydziale prawa. Po pewnym czasie powierzono mu funkcję w Radzie Naukowej i Wydziałowej Uniwersytetu w Bratysławie. 

W kolejnym okresie życia (1992–2002) Gasparovic...

Podobne wypracowania