Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ivan Gasparovic - biografia, życiorys

Ivan Gasparovic to słowacki polityk, prezydent od 15 czerwca 2004 roku. 

Urodził się 27 marca 1941 roku w miejscowości Poltar, która leży w południowo-środkowej części kraju. Ojciec Ivana przyjechał do Słowacji z niewielkiej miejscowości chorwackiej, tuż po zakończeniu II wojny światowej. W kraju pracował jako nauczyciel gimnazjum w Bratysławie. 

Gasparovic ukończył prawo na Uniwersytecie Komeniusa w Bratysławie. Po studiach dołączył do Komunistycznej Partii Słowacji (1968). Od początku wspierał reformy Aleksandra Dubceka. Niestety, musiał zrezygnować z członkostwa w organizacji - zaraz po ingerencji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku. W następnych latach (1968–1990) Gasparovic był nauczycielem akademickim w Instytucie Prawa Kryminalnego, Kryminologii i Praktyk Kryminologicznych, a następnie został profesorem. 

Kiedy upadł reżim komunistyczny, prezydent Vaclav Havel mianował go generalnym prokuratorem Czechosłowacji. Następnie został wiceprzewodniczącym Czechosłowackiej Rady Legislacyjnej. Dodatkowo, pracował jako nauczyciel akademicki na wydziale prawa. Po pewnym czasie powierzono mu funkcję w Radzie Naukowej i Wydziałowej Uniwersytetu w Bratysławie. 

W kolejnym okresie życia (1992–2002) Gasparovic był członkiem Partii Ludowej, tj. Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji oraz Rady Narodowej (słowackiego parlamentu), gdzie pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego rządu aż do 1998 roku. W tym czasie brał udział w obradach Komitetu Kontroli SIS-u i delegacji słowackiego parlamentu w Unii Międzyparlamentarnej. We wrześniu 2002 roku jego partia uzyskała jedynie 3,3% głosów, zatem Gasparovic wrócił na uczelnię i pisał książki na temat prawa kryminalnego. 

W 2004 roku odbyły się wybory prezydenckie. Gasparovic wystartował przeciwko Meciarowi. W drugiej turze wyborów wygrał Gasparovic, a już 15 czerwca 2004 roku został zaprzysiężony na prezydenta Słowacji. W kwietniu 2009 wygrał kolejne wybory. Pokonał w drugiej turze Ivetę Radicovą. 

Podobne wypracowania do Ivan Gasparovic - biografia, życiorys