Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julia Tymoszenko - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julia Tymoszenko to działaczka polityczna, premier Ukrainy od 24 stycznia do 8 września 2005 oraz od 18 grudnia 2007 do 11 marca 2010. 

Urodziła się 27 listopada 1960 roku w Diepropetrowsku. Jej ojciec miał pochodzenie ormiańskie, porzucił rodzinę, kiedy Julia była małą dziewczynką. W 1979 roku Julia wyszła za mąż za Aleksandra Tymoszenko. W 1984 roku ukończyła studia ekonomiczne w rodzinnym miasteczku. Po studiach zaczęła pracę w przemyśle zbrojeniowym. 

Następnie, razem z mężem, rozpoczęła własną działalność gospodarczą. Julia Tymoszenko była kierownikiem Zjednoczonych Systemów Energetycznych Ukrainy. Otrzymała stopień naukowy i zrobiła doktorat z zakresu nauk ekonomicznych. W 1996 roku została wiceprzewodniczącą partii Hromada. 

Po ucieczce premiera z kraju założyła partię Batkiwszczyzna. W czasie rządów Juszczenki popadła w konflikt z ówczesnymi władzami. Wszczęto śledztwo przeciwko Julii. Została w 2001 roku zdymisjonowana i aresztowana. Głównym zarzutem była korupcja. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku wystartowała z listy nowej partii zwanej Blokiem Julii Tymoszenko. W styczniu uległa wypadkowi, odniosła poważne obrażenia. Na scenę życia politycznego powróciła w 2004 roku, poparła pomarańczową...

Podobne wypracowania