Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Juszczenko - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiktor Juszczenko to ukraiński polityk, prezydent Ukrainy w okresie 2005–2010. 

Urodził się 23 lutego 1954 roku w Chorużiwce. Jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie pracował jako nauczyciel. Matka była również nauczycielką fizyki i matematyki. Żona Juszczenki pracowała w Białym Domu i Departamencie Stanu USA. 

Juszczenko ukończył Uniwersytet Finansowo-Gospodarczy w Tarnopolu, pracował jako zastępca głównego księgowego w kołchozie, następnie został prezesem Banku Państwowego ZSRR i Prezesem Narodowego Banku Ukrainy. W czasie jego rządów wprowadzono hrywnę – narodową walutę Ukrainy. W grudniu 1999 roku Juszczenko został premierem Ukrainy. W konsekwencji, mianowano go szefem koalicji „Nasza Ukraina”, która wygrała wybory parlamentarne. 

W 2004 roku Juszczenko wziął udział w wyborach prezydenckich. Jego konkurentem był Wiktor Janukowycz, który miał duże poparcie prezydenta Leonida Kuczmy. W trakcie wyborów Juszczenko został otruty, a wyniki wyborów zostały sfałszowane. W drugiej turze, według oficjalnych danych Wiktor Juszczenko uzyskał 46,61% poparcia, zaś Janukowycz (49,46%). Wybory nie były przeprowadzone w sposób demokratyczny. Od 22 listopada setki...

Podobne wypracowania