Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apostille - definicja, znaczenie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Apostille jest zaświadczeniem, dzięki którym dokumenty urzędowe sporządzone na terytorium danego państwa respektującego międzynarodową konwencję sporządzoną w Hadze 5 października 1961r. są uznawane na terytorium innego państwa będącego stroną konwencji haskiej. We współczesnym świecie często zachodzi potrzeba przedstawiania różnych dokumentów  pochodzących z jednego państwa w innym państwie. 

Konwencja haska stworzyła możliwość legalnego użycia dokumentów w innym państwie niż w tym, w którym dokument został sporządzony. Konwencja haska umożliwia uniknąć kłopotliwego procesu legalizacji dokumentu przez urzędy konsularne państwa, na terenie którego dokument będzie przeznaczony do wykorzystania poprzez opatrzenie go  tzw. zaświadczeniem „Apostille". 

Konwencja haska zniosła obowiązek skomplikowanej legalizacji dokumentów, usprawniła obieg dokumentów urzędowych wydanych na terytorium danego państwa , które mogą być uznane na terytorium innego państwa. Na podstawie konwencji „Apostille" może otrzymać wyłącznie dokument urzędowy. Do dokumentów urzędowych zaliczają się: dokumenty sądowe, w tym dokumenty pochodzące od prokuratora, sekretarza sądowego lub urzędnika...

Podobne wypracowania