Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Intifada - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W najprostszym tłumaczeniu termin „intifada” w krajach arabskich oznacza bunt, powstanie. Z Intifadą najczęściej kojarzy się powstania Palestyńczyków przeciw izraelskiej okupacji Palestyny, które przez kraje arabskie traktowane są jako część wojen izraelsko-arabskich. Jednak termin „intifada” nie odnosi się wyłącznie do palestyńskich powstań.                   

Zgodnie z chronologią pierwszą arabską intifadą była intifada w Bahrajnie w 1956 r. Było to powstanie o charakterze antybrytyjskim, przeciwstawiano się brytyjskiej obecności w Bahrajnie. Intifadę zorganizowały Ludowy Front Wyzwolenia Bahrajnu i Front Wyzwolenia Narodowego. Podczas intifady zginęło kilka osób w wyniku walk z policją. 

Innym przykładem intifady jest Intifada Zemla w Zachodniej Saharze w 1970r., intifada została przeprowadzona przeciwko hiszpańskiej obecności w tym kraju, Zachodnia Sahara była kolonią hiszpańską. Wśród Saharyjczyków panowały nastroje antykolonialnie, podczas powstania doszło do krwawych starć i wielu aresztowań Saharyjczyków. Innym powstaniem jest intifada palestyńska, z pewnością należąca do tych najsłynniejszch, pierwsza palestyńska intifada toczyła się...

Podobne wypracowania