Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Układu Warszawskiego - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Układ Warszawski (oficjalna nazwa: „Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej”) to sojusz polityczno wojskowy Związku Sowieckiego wraz z podporządkowanymi mu państwami satelickimi. Oficjalnie układ powstał 14 maja 1955 w Warszawie jako przeciwwaga dla antysowieckiego NATO. Utworzenie Układu Warszawskiego było skutkiem polityki zainicjowanej przez amerykańskiego prezydenta Hary’ego Truman’a, a polegającej na realizacji polityki wypierania komunizmu. USA w walce z ZSRS za sojusznika widziało RFN. 

Zachodnie Niemcy dążyły do odbudowania Niemiec w okrojonych granicach, Niemcy dążyli do remilitaryzacji RFN, na początku niemieckie siły zbroje miały być niewielkie, miały składać się z armii ochotniczej. Natomiast Amerykanie dążyli do powolnego wzmacniania RFN, a kluczem do tego miało być przyjęcie RFN do struktur NATO, co stało się faktem 20 września 1954r. gdy RFN został przyjęty do Unii Zachodnioeuropejskie i NATO.Po wstąpieniu do NATO Niemcy uzyskały prawo do stworzenia własnej 500-tysięcznej armii. Natomiast sowieci od początku starań Niemców o przyjęcie do NATO stanowczo sprzeciwili się remilitaryzacji RFN. 

Oprócz ZSRS także NRD, PRL, Rumunia, Węgry, Albania, Czechosłowacja i Bułgaria również...

Podobne wypracowania