Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Saakaszwili - charakterystyka prezydentury Micheila Saakaszwilego. Opracowanie

Obecny prezydent Gruzji – Micheil Saakaszwili – urodził się w 1967 r. w Tbilisi. Studiował  na Uniwersytecie Kijowskim, a następnie ukończył amerykański Uniwersytet Columbia na wydziale prawa.

Kariera polityczna Saakaszwilego rozpoczęła się w latach 90. po powrocie do Gruzji. Został wtedy aktywnym członkiem Związku Obywatelskiego, został także wybrany do gruzińskiego parlamentu (od 1998 sprawował funkcję przewodniczącego klubu poselskiego Związku Obywatelskiego). W 2000 r. Saakaszwili objął stanowisko ministra sprawiedliwości, z funkcji tej zrezygnował jednak w 2001 r. Przyszły prezydent Gruzji zdecydował się wówczas przejść do opozycji i opuszczając Związek Obywatelski, utworzył własną partię polityczną –  Zjednoczony Ruch Narodowy.

Ważnym momentem kariery politycznej Saakaszwilego było także uczestnictwo w tzw. rewolucji róż, czyli bezkrwawym usunięciu ze stanowiska prezydenta Szewardnadze w 2003 r. W wyborach prezydenckich 2004 r., uzyskując ponad 95% głosów, zwyciężył Saakaszwili.

Prezydent Gruzji postrzegany jest jako polityk prozachodni, dążący do zwiększenia współpracy z krajami Europy Zachodniej, w tym także z Polską – co zaowocowało otrzymaniem z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP w 2008 r. – i Stanami Zjednoczonymi. Dla Saakaszwilego jednym z ważniejszych celów polityki zachodniej jest m.in. członkostwo Gruzji w NATO.

W kwestii polityki wewnętrznej przeciwnicy prezydenta zarzucają my skłonności do autorytaryzmu, co więcej – obwiniają go także za obserwowany w ostatnich latach spadek poziomu życia Gruzinów. Dowodem na skłonność Saakaszwilego do rządów autorytarnych miało być rozpędzenie manifestacji opozycyjnej (listopad 2007) przy dużym wsparciu policji i z użyciem siły. Saakaszwili przystał jednak wówczas na zorganizowanie przedterminowych wyborów prezydenckich w styczniu 2008 r., w których zwyciężył przewagą 52,5% głosów (jak widać, jego przewaga z 2004 r. znacznie się zmniejszyła).

Podobna manifestacja opozycjonistów, nawołująca prezydenta do odejścia ze stanowiska, miała miejsce w maju 2011 r. – również została rozpędzona przez policję.

Ważnym momentem prezydentury Saakaszwilego była także wojna w Osetii Południowej z jesieni 2008 r. Problem Osetii Południowej (Rosja uznała jej niepodległość, mimo faktu, że dotychczas Osetia była częścią Gruzji) doprowadził do kryzysu w kontaktach gruzińsko-rosyjskich. Według niektórych komentatorów, wojna osetyjska miała oddalić Gruzję od jej planów akcesji w szeregi NATO.

Podobne wypracowania do Prezydent Saakaszwili - charakterystyka prezydentury Micheila Saakaszwilego. Opracowanie