Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Saakaszwili - charakterystyka prezydentury Micheila Saakaszwilego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obecny prezydent Gruzji – Micheil Saakaszwili – urodził się w 1967 r. w Tbilisi. Studiował  na Uniwersytecie Kijowskim, a następnie ukończył amerykański Uniwersytet Columbia na wydziale prawa.

Kariera polityczna Saakaszwilego rozpoczęła się w latach 90. po powrocie do Gruzji. Został wtedy aktywnym członkiem Związku Obywatelskiego, został także wybrany do gruzińskiego parlamentu (od 1998 sprawował funkcję przewodniczącego klubu poselskiego Związku Obywatelskiego). W 2000 r. Saakaszwili objął stanowisko ministra sprawiedliwości, z funkcji tej zrezygnował jednak w 2001 r. Przyszły prezydent Gruzji zdecydował się wówczas przejść do opozycji i opuszczając Związek Obywatelski, utworzył własną partię polityczną –  Zjednoczony Ruch Narodowy.

Ważnym momentem kariery politycznej Saakaszwilego było także uczestnictwo w tzw. rewolucji róż, czyli bezkrwawym usunięciu ze stanowiska prezydenta Szewardnadze w 2003 r. W wyborach prezydenckich 2004 r., uzyskując ponad 95% głosów, zwyciężył Saakaszwili.

Prezydent Gruzji postrzegany jest jako polityk prozachodni, dążący do zwiększenia współpracy z krajami Europy Zachodniej, w tym także z Polską – co zaowocowało otrzymaniem z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyża Wielkiego...

Podobne wypracowania