Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Romano Prodi - biografia, życiorys

Romano Prodi to urodzony w 1939 roku włoski polityk i mąż stanu. Dwukrotnie piastował stanowisko premiera Republiki Włoch: w latach 1996-1998 oraz 2006 do 2008 r. Romano Prodi sprawował także funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej w latach 1999 do 2004.

Kariera polityczna Romana Prodi była poprzedzona karierą naukową. Po ukończeniu liceum (kierunki humanistyczne) Romano Prodi studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie, a następnie ukończył liczne studia podyplomowe, m.in. w Bolonii czy Londynie. Od lat 60. Prodi pracował na Uniwersytecie Bolońskim (wydział nauk politycznych), gdzie otrzymał profesurę w 1966 r.

O działalności politycznej Romana Prodiego można mówić dopiero w kontekście lat 70. – wtedy to bowiem Prodi był ministrem gospodarki w rządzie Giulia Andreottiego. Istotnym elementem życiorysu Romana Prodiego jest wskazanie przez niego miejsca przetrzymywania włoskiego polityka (pięciokrotnego premiera Włoch) Aldo Moro, który był porwany, a następnie zamordowany przez Czerwone Brygady (organizacja terrorystyczna radykalnymi środkami dążąca do realizacji szerokiego programu lewicowego). Znajomość miejsca przetrzymywania Aldo Moro rzuciły na Romana Prodiego podejrzenia co do jego kontaktów z rosyjskim...

Podobne wypracowania