Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afganistan - konflikty afgańskie - ogólne opracowanie

Afganistan to kraj szczególny, toczyły się w nim wojny o zasięgu międzynarodowym, gdzie po różnych stronach walczyły światowe mocarstwa. W konfliktach afgańskich ścierały się różne, przeciwstawne ideologie reprezentowane przez państwa zaangażowane w afgańskie sprawy. W rejonie tym odbywało się wiele działań wojennych.

Do takich mniej znanych konfliktów z pewnością zaliczają się wojny brytyjsko-afgańskie. Wojen tych było trzy, I wojna brytyjsko-afgańska toczyła się w latach 1839–1842, była częścią rywalizacji brytyjsko-rosyjskiej, II wojna brytyjsko-afgańska toczyła się w latach 1878–1880  również będąca elementem rywalizacji brytyjsko-rosyjskiej, III wojna brytyjsko-afgańska odbyła się w 1919 r., zakończyła się odzyskaniem niepodległości przez Afganistan.

Do konfliktów bardziej znanych z pewnością zalicza się sowiecka interwencja w Afganistanie z 25 grudnia 1979 r. trwająca do 15 lutego 1989 r. Wojna w Afganistanie z końca XX w. była elementem zimnej wojny, czyli rywalizacji ekonomiczno-politycznej całego świata.  Afganistan był terenem, na którym w pośredni sposób walczyły Stany Zjednoczone ze Związkiem Sowieckim. USA w konflikcie afgańskim stanęło po stronie mudżahedinów....

Podobne wypracowania