Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Palestyński Islamski Dżihad (Dżihad) - organizacje terrorystyczne - historia, działalność. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Palestyński Islamski Dżihad” to organizacja palestyńskich, islamskich fundamentalistów, jest uznawana za ugrupowanie terrorystyczne. PID powstał w Egipcie, w Kairze w 1979 r., został założony przez trzech studentów: Fathi Szikakiego, Abdula Aziza al-Awdę i Bazira Moussę. 

Celem ugrupowania jest wyzwolenie Palestyny spod izraelskiej okupacji, a co za tym idzie zniszczenie państwa Izrael. Termin „dżihad” jest powszechnie rozumiany jako „święta wojna” muzułmanów przeciw niewiernym, niemuzułmanom. Muzułmanie tworzący PID rozumieją dżihad jako indywidualny obowiązek wiernego. Palestyńczycy z PID-u do wykonania tego obowiązku są odpowiednio przygotowywani. 

Największym, odwiecznym wrogiem PID-u są Żydzi, Palestyńczycy uważają powstanie żydowskiego państwa za swoją największą porażkę, katastrofę. PID nazywa Izrael „wielkim szatanem”. Mniejszym wrogiem dla PID-u, również znienawidzonym, są Stany Zjednoczone, uznawane za głównego sojusznika Izraela, nazywane są „mniejszym szatanem”. W kwestii działalności antyżydowskiej PID gloryfikuje przemoc. 

Fathi Szikaki w swoich politycznych pismach odwoływał się do poglądów ajatollaha, religijnego przywódcy...

Podobne wypracowania