Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Brygady Męczenników Al-Aksy - organizacje terrorystyczne - historia, działalność. Opracowanie

Bragady Al-Aksy to ugrupowanie powiązane z organizacją Jasira Arafata – Al-Fatah, w świecie politycznym pojawiło się po pierwszej Intifadzie. Działalność ugrupowania rozpoczęła się w 2000 r. 

Brygady Al-Aksy powstały jako odłam organizacji Fatah – świecki palestyński ruch narodowy kierowany przez Jasira Arafata. Ideologicznie organizacja związała się z nacjonalizmem palestyńskim, nie rządziły nią pobudki religijne, jednak jej metody były takie same jak fundamentalistów islamskich. Po wyłonieniu się na światło dzienne, Brygady Al-Aksy przeprowadzały akcje w Strefie Gazy i na Zachodnim brzegu Jordanu, działania ugrupowania wymierzone były w izraelskich żołnierzy i kolonizatorów osiedlających się na palestyńskich ziemiach. 

Organizacja uznawana jest przez państwa zachodnie za terrorystyczną, islamskie państwa są do niej oczywiście przychylnie nastawione. Struktura organizacyjna ugrupowania jest rozwarstwiona, składa się z autonomicznych, lokalnych jednostek, przez rozwarstwienie władza uległa decentralizacji a władze „Brygad” nie są znane. Nazwa organizacji nawiązywała do świętego miejsca dla muzułmanów – znajdującego się w Jerozolimie meczetu Al-Aksa. „Brygady” zwykle działają na własną rękę, nie są posłuszne władzom Autonomii Palestyńskiej. Ugrupowanie jest także skonfliktowane z odmiennymi ideologicznie palestyńskimi organizacjami. 

Między Hamasem a Brygadami Al-Aksy panują napięte stosunki, zaogniło je zwycięstwo Hamasu w 2006 r. w wyborach parlamentarnych, co zaowocowało wzajemnymi zabójstwami liderów ugrupowań oraz walkami ulicznymi. W wyniku konfliktu domowego Autonomia Palestyńska podzieliła się, Hamas kontroluje Strefę Gazy a Fatah Zachodni brzeg Jordanu. Brygady Al-Aksy stworzyły specjalne komórki organizacyjne, żeńskie oddziały samobójcze nazywane Wafa Idris. Komórka ma za zadanie rekrutować, a następnie szkolić kobiety kamikadze. 

Organizacja dysponuje taką bronią jak karabiny AK-47 i m-16, wykorzystuje moździerze, bomby, różnego rodzaju materiały wybuchowe. W kwestii finansów różne źródła podają, że ugrupowanie jest wspomagane przez libański Hezbollah. W sprawie rekrutowania nowych członków Brygady Al-Aksy posługują się propagandą, mówią, że będą nagrywać samobójczy zamach nowego członka, by następnie rozprowadzać film jako materiał edukacyjny mający wzbudzić poczucie dumy w potencjalnych zamachowcach. Brygady prowadzą także rekrutację ukierunkowaną na osoby szczególnie skrzywdzone, takie, które straciły w walkach z Żydami rodzinę bądź bliskie osoby spoza rodziny. Podstawą taktyki Brygad Al-Aksy są zamachy bombowe bądź ataki zbrojne na żołnierzy bądź cywilów. Organizacja zmieniła swoją nazwę na „Brygady Męczennika Jasera Arafata” po śmierci Jasera Arafata w 2004 r.

Podobne wypracowania do Brygady Męczenników Al-Aksy - organizacje terrorystyczne - historia, działalność. Opracowanie