Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Brygady Męczenników Al-Aksy - organizacje terrorystyczne - historia, działalność. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bragady Al-Aksy to ugrupowanie powiązane z organizacją Jasira Arafata – Al-Fatah, w świecie politycznym pojawiło się po pierwszej Intifadzie. Działalność ugrupowania rozpoczęła się w 2000 r. 

Brygady Al-Aksy powstały jako odłam organizacji Fatah – świecki palestyński ruch narodowy kierowany przez Jasira Arafata. Ideologicznie organizacja związała się z nacjonalizmem palestyńskim, nie rządziły nią pobudki religijne, jednak jej metody były takie same jak fundamentalistów islamskich. Po wyłonieniu się na światło dzienne, Brygady Al-Aksy przeprowadzały akcje w Strefie Gazy i na Zachodnim brzegu Jordanu, działania ugrupowania wymierzone były w izraelskich żołnierzy i kolonizatorów osiedlających się na palestyńskich ziemiach. 

Organizacja uznawana jest przez państwa zachodnie za terrorystyczną, islamskie państwa są do niej oczywiście przychylnie nastawione. Struktura organizacyjna ugrupowania jest rozwarstwiona, składa się z autonomicznych, lokalnych jednostek, przez rozwarstwienie władza uległa decentralizacji a władze „Brygad” nie są znane. Nazwa organizacji nawiązywała do świętego miejsca dla muzułmanów – znajdującego się w Jerozolimie meczetu Al-Aksa. „Brygady” zwykle działają na własną...

Podobne wypracowania