Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Druga Intifada - Intifada Al-Aksa - przyczyny, przebieg, skutki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Druga Intifada zwana także Intifadą Al-Aksa to kolejne antyizraelskie powstanie Palestyńczyków. Wpływ na wybuch powstania miała wizyta izraelskiego premiera Ariela Szarona z 28 września 2000 roku we Wschodniej Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym oraz zabójstwo młodego Palestyńczyka dokonane przez izraelskiego żołnierza. Powyższe zajścia zdeterminowały Palestyńczyków do gwałtownych działań antyizraelskich, które groziły eskalacją przemocy.

Do nasilenia się nastrojów wojennych za wszelką cenę nie chciały dopuścić Stany Zjednoczone, które szybko zareagowały na grożący pokojowi obrót spraw. Ówczesny prezydent USA Bill Clinton doprowadził do rozmów izraelsko-palestyńskich, które odbywały się na pokojowym spotkaniu w Szarm el-Szejk. Strony rozmów zobowiązały się do powstrzymania eskalacji przemocy. Dyplomacja nie zdołała jednak zapobiec przemocy, a pomiędzy Palestyńczykami a Izraelczykami wybuchały coraz bardziej gwałtowne starcia. Drugą Intifadę rozpoczęły uliczne walki, następnie Palestyńczycy zaczęli posługiwać się swoją główną bronią, zamachowcami-samobójcami, często detonowano także ładunki wybuchowe w samochodach pułapkach. Podczas Drugiej Intifady działanie rozpoczęło nowe...

Podobne wypracowania