Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Lech Wałęsa - charakterystyka prezydentury Lecha Wałęsy. Opracowanie

Lech Wałęsa jest współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Solidarności, działaczem związkowym i opozycyjnym, politykiem. W  latach 1990-1995 sprawował urząd pierwszego prezydenta wolnej Polski – III Rzeczpospolitej. Na ręce Lecha Wałęsy w dniu jego zaprzysiężenia 22 grudnia 1990 roku zostały przekazane przez ostatniego Prezydenta Polski na Uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego – insygnia władzy państwowej.

Prezydentura Wałęsy przypada na czas wielkiej radości i entuzjazmu, jakie nastąpiły po upadku ustroju socjalistycznego. Z drugiej jednak strony był to czas wyjątkowo trudny – kraj wymagał wielu radykalnych reform, pozostawała otwarta kwestia pociągnięcia do odpowiedzialności władz poprzedniego ustroju, oficerów służb specjalnych i ich współpracowników. Co więcej, w młodym państwie demokratycznym nader często wybuchały spory o władzę, szczególnie w szeregach dotychczas walczącej ramię w ramię opozycji. Na tym tle sprawowanie urzędu prezydenckiego z pewnością nie było łatwe.

Prezydent Lech Wałęsa był zwolennikiem systemu prezydencko-parlamentarnego. Za czasów jego prezydentury dyskutowano nad przyjęciem nowej konstytucji (była ona wymagana, by zastąpić dotychczasową konstytucję socjalistyczną),...

Podobne wypracowania