Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Aleksander Kwaśniewski - charakterystyka prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Opracowanie

Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w wyborach prezydencki w roku 1995, mierząc się w drugiej turze z dotychczasowym Prezydentem RP – Lechem Wałęsą. Pięć lat później, już w pierwszej turze głosowania został wybrany na drugą kadencję. Prezydent Aleksander Kwaśniewski został zaprzysiężony 23 grudnia 1995 r.

Mimo początkowych kontrowersji, jakie wzbudził Kwaśniewski kwestią swojego wykształcenia (mimo licznych głosów oburzenia sprawa nieprawdziwych informacji o wykształceniu nie spowodowała stwierdzenia nieważności wyborów), kolejne lata jego prezydentury przebiegały stosunkowo spokojnie. W czasie prezydentury Kwaśniewskiego doszło także do wielu ważnych dla Polski wydarzeń: od 1999 r. Polska jest członkiem NATO, a od 2003 roku – Unii Europejskiej.

Bardzo ważnym momentem pierwszej kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego było utworzenie, uchwalenie, a następnie zaakceptowanie w ogólnokrajowym referendum nowej Konstytucji Rzeczpospolitej Polski. Nowa ustawa zasadnicza została podpisana przez prezydenta 16 lipca 1997 r.

W kwestii stosunków międzynarodowych Aleksander Kwaśniewski utrzymywał bardzo pozytywne relacje z państwami Europy Zachodniej, także ze Stanami Zjednoczonymi (co przełożyło się m.in. na zaangażowanie wojsk polskich...

Podobne wypracowania