Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Aleksander Kwaśniewski - charakterystyka prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Opracowanie

Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w wyborach prezydencki w roku 1995, mierząc się w drugiej turze z dotychczasowym Prezydentem RP – Lechem Wałęsą. Pięć lat później, już w pierwszej turze głosowania został wybrany na drugą kadencję. Prezydent Aleksander Kwaśniewski został zaprzysiężony 23 grudnia 1995 r.

Mimo początkowych kontrowersji, jakie wzbudził Kwaśniewski kwestią swojego wykształcenia (mimo licznych głosów oburzenia sprawa nieprawdziwych informacji o wykształceniu nie spowodowała stwierdzenia nieważności wyborów), kolejne lata jego prezydentury przebiegały stosunkowo spokojnie. W czasie prezydentury Kwaśniewskiego doszło także do wielu ważnych dla Polski wydarzeń: od 1999 r. Polska jest członkiem NATO, a od 2003 roku – Unii Europejskiej.

Bardzo ważnym momentem pierwszej kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego było utworzenie, uchwalenie, a następnie zaakceptowanie w ogólnokrajowym referendum nowej Konstytucji Rzeczpospolitej Polski. Nowa ustawa zasadnicza została podpisana przez prezydenta 16 lipca 1997 r.

W kwestii stosunków międzynarodowych Aleksander Kwaśniewski utrzymywał bardzo pozytywne relacje z państwami Europy Zachodniej, także ze Stanami Zjednoczonymi (co przełożyło się m.in. na zaangażowanie wojsk polskich w Iraku w 2003 roku). Zaangażowanie w politykę kraju i relacje międzynarodowe prezydenta przejawiało się także poprzez organizowanie posiedzeń Rady Gabinetowej (rządu obradującego pod przewodnictwem prezydenta). Rada Gabinetowa za czasów prezydentury Kwaśniewskiego zbierała się kilkukrotnie, jej spotkania dotyczyły przede wszystkim akcesji Polski w szeregi państw Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), Unii Europejskiej, wspomnianej interwencji polskich wojsk w Iraku czy sytuacji gospodarczej kraju (bezrobocia i stanu finansów publicznych).

Aleksander Kwaśniewski ratyfikował także konkordat z Kościołem katolickim, który – choć podpisany kilka lat wcześniej – w życie wszedł dopiero w drugiej połowie 1998 r.

Aleksander Kwaśniewski był bardzo zaangażowany w ustawodawstwo – często korzystał z prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej (w obu kadencjach wniósł łącznie 44 projekty ustaw).

Po upływie drugiej kadencji Aleksander Kwaśniewski częściowo wycofał się z bieżącej polityki, a po 2007 r. ogłosił całkowitą rezygnację z działalności politycznej. Były prezydent od 2008 r. sprawuje funkcje przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania, powołanej przez Europejski Kongres Żydów.

Podobne wypracowania do Prezydent Aleksander Kwaśniewski - charakterystyka prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Opracowanie