Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Łukaszenka - biografia, życiorys

Aleksander Grigoriewicz Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 10 lipca 1994 roku.

Urodził się 30 sierpnia 1954 roku we wsi Kopys, należącej wówczas do obwodu witebskiego. Wychował się bez ojca w niewielkiej miejscowości Aleksandria, tam uczęszczał do szkoły. 

Łukaszenka z zawodu jest nauczycielem. W 1975 roku ukończył Instytut Nauczycielski w Mohylewie, w 1985 roku uzyskał dyplom z zakresu historii, ekonomii i nauk społecznych na Białoruskiej Akademii Rolniczej w Mińsku. Dodatkowo, służył w oddziałach ochrony pogranicza jako instruktor polityczny w latach 1975–1982. Po odbyciu służby wojskowej i wstąpieniu do KPZR objął stanowisko kierownicze w kołchozie - na wschodzie kraju. 

Od 1991 roku Łukaszenka udzielał się politycznie, popierał puczystów Janajewa, występujących przeciwko prezydentowi Michaiłowi Gorbaczowowi. Jako deputowany do Rady Najwyżej Białorusi, głosował w celu powołania Wspólnoty Niepodległych Państw. Był przeciwnikiem niepodległości swojego kraju i likwidacji potęgi ZSRR. 

W latach 1991–94 zasłynął na Białorusi jako deputowany walczący z korupcją, dzięki czemu w 1994 roku zwyciężył w wyborach prezydenckich. W drugiej turze uzyskał aż 80% głosów i wygrał z ówczesnym premierem...

Podobne wypracowania