Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Vaclav Klaus - biografia, życiorys

Vaclav Klaus to czeski polityk, prezydent Czech, były premier i minister finansów Czechosłowacji.

Urodził się 19 czerwca 1941 roku w Pradze, w której spędził całą swoją młodość. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego. Następnie, rozpoczął studia we Włoszech (1966) oraz w Stanach Zjednoczonych (1969). Po studiach pracował na różnych stanowiskach uniwersyteckich, a później w Czechosłowackim Banku Państwowym i w Instytucie Prognoz Czeskiej Akademii Nauk.  

Po 1989 roku został ministrem finansów i założył własną partię – Obywatelską Partię Demokratyczną, z którą w 1992 roku wygrał wybory do sejmu i senatu. W tym roku został premierem Czechosłowacji. Wraz z Vladimirem Meciarem przyczynił się w dużym stopniu do podziału Czechosłowacji na Czechy i Słowację. Do 1997 roku był premierem Czech. Był zwolennikiem reform gospodarki, pragnął szybkiej prywatyzacji kraju. W 2003 roku został wybrany na prezydenta Czech po zwycięstwie w trzeciej turze wyborów.

Vaclav Klaus jest eurosceptykiem; uważa, że Unia Europejska powinna powrócić do demokracji, gdzie najważniejsze decyzje są zgodne z wolą społeczeństwa. Jest przeciwnikiem przyjęcia euro przez Czechy. Wyznaje politykę Europy Ojczyzn. 

Prezydent Czech jest żonaty i ma dwóch synów, którzy wspierają go w karierze politycznej. Jest silną osobowością, dyplomatą i politykiem. W państwie ma swoich zwolenników i przeciwników. Jest symbolem czeskiego społeczeństwa. Jego powiedzenia są znane w całym kraju, jak np. „Dobry Czech to taki Niemiec, który mówi po czesku”. Napisał książkę pt. „Błękitna planeta w zielonych okowach”, która porusza tematy zmiany klimatu i globalnego ocieplenia. W 2007 roku prezydent Czech został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podobne wypracowania do Vaclav Klaus - biografia, życiorys