Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Valdas Adamkus - biografia, życiorys

Valdas Adamkus to litewski polityk, który urodził się 3 listopada 1926 roku w Kownie. Był prezydentem Litwy w okresie 1998–2003 oraz od 2004–2009. 

Prezydent pochodzi z rodziny urzędniczej. Wychował się w Kownie, gdzie uczęszczał do gimnazjum pod znaczącą nazwą „Świt”. Ojciec Adamkusa był założycielem szkoły lotniczej w Kownie. W czasie II wojny światowej uczestniczył w ruchu oporu, rozdawał prasę podziemną, jak np. „Młodzi, czuwajcie”. 

Rodzina musiała opuścić Litwę zaraz po okupacji radzieckiej w 1944 roku. Wraz z rodzicami wyjechał do Niemiec, gdzie ukończył gimnazjum i rozpoczął studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Monachium. Na krótko powrócił na Litwę, walczył pod Sedą z Sowietami. W latach 50-tych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę jako robotnik w koncernie motoryzacyjnym. Studiował zaocznie i uzyskał tytuł inżyniera budownictwa. 

Był aktywnym działaczem środowiska emigracyjnego Litwy. Został prezesem organizacji Santara-Šviesa, członkiem Amerykańskiej Rady Litwinów, Rady Społeczności Litwinów w Ameryce. Organizował protestację przeciwko radzieckiej okupacji Litwy. Założył własny klub sportowy dla mniejszości litewskiej w USA. Ponadto Adamkus organizował demonstracje przeciwko zniewoleniu Litwy. Został przewodniczącym Rady Amerykanów Litewskiego Pochodzenia. A w 1983 roku był organizatorem zawodów sportowych. Przez wiele lat był kierownikiem Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. Został uhonorowany specjalnym listem od Clintona. 

W latach 90-tych Adamkus wrócił do kraju i włączył się do życia politycznego. Organizował wybory parlamentarne w 1996 roku oraz kampanię wyborczą kandydata na prezydenta Litwy Lozoraitisa. W 1998 roku sam został prezydentem Litwy. Adamkus wzmocnił kontakty z krajami Unii Europejskiej i NATO. W 2005 roku przegrał wybory z Paksasem. 

Valdas Adamkus jest laureatem najwyższych odznaczeń Orderu Orła Białego (1999), Nagrody Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowej Nagrody w Dziedzinie Ochrony Środowiska, Złotego Medalu Agencji Ochrony Środowiska USA.

Podobne wypracowania do Valdas Adamkus - biografia, życiorys