Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jose Socrates - biografia, działalność

Jose Socrates to premier Portugalii, sekretarz generalny Partii Socjalistycznej. Urodził się 06.09. 1957 roku w miejscowości Vilar de Macada. Jego ojciec, z zawodu architekt wychowywał samotnie syna. Socrates jest inżynierem ze specjalizacją sanitarną. W zawodzie pracował przez sześć lat (1981–1987). 

Już w młodości uczestniczył aktywnie w życiu politycznym, należał do PSD – Młodzieży Socjaldemokratycznej. W 1981 roku wstąpił do Partii Socjalistycznej, brał udział w Zgromadzeniu Republiki. W 1995 roku wszedł w skład rządu Antonio Guterresa, był sekretarzem do spraw ochrony środowiska. Następnie, został ministrem sportu. W 2004 roku był organizatorem EURO w Portugalii. 

We wrześniu 2004 roku został sekretarzem generalnym partii socjalistycznej, zdobywając aż 80% głosów całego społeczeństwa. W następnych latach (2006–2011) był wybierany na sekretarza generalnego. Po wyborach w 2011 roku poddał się do dymisji. 

Polityk wprowadził wiele reform w kraju. Za kadencji jego rządu podpisano ustawę o niekaralności aborcji, pozwolił prowadzić badania nad embrionami oraz zalegalizował ustawę o parytetach. Sokrates dążył do rozwoju gospodarczego kraju. Wprowadził w kraju reformy administracyjne. Zdecydował się o podniesieniu stawki VAT, ale również o redukcji etatów osób zatrudnionych w administracji. Dążył do zrównania wieku emerytalnego urzędników. 

W 2007 roku Portugalia przyjęła prezydenturę w UE od Niemiec. W sprawie UE, Sokrates osiągnął porozumienie w sprawie Traktatu Reformatorskiego w Lizbonie oraz rozszerzenia strefy Schengen.  

Podobne wypracowania do Jose Socrates - biografia, działalność