Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Harald V - biografia, życiorys

Harald V Glucksburg to król Norwegii z dynastii Glucksburgów, która z kolei pochodzi od Oldenburgów. Urodził się 21 lutego 1937 roku w Skaugum. Jest synem króla Norwegii Olafa V i księżniczki szwedzkiej Marty Bernadotte. Ma dwie starsze siostry, które nie mają prawa dziedziczyć tronu. W okresie dzieciństwa książę Harald wraz z matką i siostrami opuścili Norwegię, która zaatakowały w kwietniu 1940 roku wojska nazistowskie. Następnie rodzina królewska udała się do Szwecji, po czym uciekła do USA, gdzie przeczekała niebezpieczny czas II wojny światowej. Książę Harald ukończył Norweską Szkołę Oficerów Kawalerii, edukację wojskową zakończył po otrzymaniu dyplomu z Akademii Wojskowej. 

Został koronowany na króla 21 września 1957 roku, kiedy jego ojciec zrzekł się tronu na rzecz syna. Po rozpoczęciu służy w wojsku, zaczął studia w Oksfordzie w latach 1960–1962. Chodził na wykłady z zakresu historii, ekonomii i nauk społecznych. 

Harold V ożenił się z Sonją Haraldsen w Oslo. Ślub odbył się po długich latach wyczekiwania na zgodę 29 sierpnia 1968 roku. Sonja urodziła się 4 lipca 1937 roku w Oslo jako córka Karla i Dagny, którzy byli zwykłymi ludźmi z ludu. Sonja skończyła szkołę krawiecką z zakresu szycia i kroju. Następnie, skończyła licencjat  z zakresu historii sztuki, języka francuskiego i angielskiego. Sonja zyskała dużą przychylność poddanych i stała się najbardziej lubianą osobą w norweskim społeczeństwie. 

Para królewska ma dwoje dzieci. Następca tonu jest Haakon Magnus – syn Harolda. W 1991 roku uchwalono prawo pozwalające na dziedziczenie przez kobietę korony królewskiej. Ustawa dotyczyła kobiet urodzonych po 1991 roku. 

Norwegia jest monarchią konstytucyjną, a więc cała władza spoczywa na rękach rządu. Król pełni jedynie funkcję reprezentacyjną w państwie.

Podobne wypracowania do Harald V - biografia, życiorys